Czy wiesz, że technologia Bluetooth jest związana z Wikingami?

Bluetooth jest to technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. Pracę nad jej powstanie rozpoczęła w 1994 roku firma pochodząca ze Skandynawii, by już pod koniec XX wieku wprowadzić ją do użytku. Dzisiaj miliony osób na całym świecie korzystają z tej technologii, ale czy wiedzą od czego pochodzi jej nazwa?

Sprawa jest dość ciekawa i sięga zamierzchłych czasów wczesnego średniowiecza i normańskich władców. W drugiej połowie X wieku władcą Danii został Harald Sinozęby i to jego działania, w okolicach roku 970 doprowadziły do podporządkowania sobie Norwegii i tym samym do zjednoczenia rywalizujących plemion z Danii i Norwegii. Król Harald posiadał przydomek Sinozęby, gdyż prawdopodobnie miał sinego zęba na przedzie, który częściowo wybity uległ martwicy. Pomysłodawcy technologii Bluetooth, też mieli w zamiarze, „zjednoczyć” różne technologie jak: komputery, telefonię komórkową, drukarki, aparaty cyfrowe. I dlatego nazwa technologii na cześć króla „zjednoczyciela” nosi nazwę bluetooth – z ang. niebieski ząb

Logo Bluetooth stworzone jest z dwóch nachodzących na siebie runicznych znaków Haglaz i Berkanan, będące odpowiednikami liter alfabetu łacińskiego H i B.


zzz

 

Ciekawostki historyczne

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*