Odnaleziono klasztor, w którym napisano najstarszą księgę w języku gaelickim

W północno-wschodniej Szkocji prawdopodobnie odkryto klasztor, w którym napisano Księgę Jelenia, która jest najstarszym szkockim pismem w języku gaelickim.

Ostatnia próba znalezienia miejsca klasztoru koncentrowała się na polu w pobliżu zrujnowanego opactwa Deer w Aberdeenshire. Archeolodzy odkryli ceramikę, kamienne palenisko I węgiel drzewny, które według nich były “niezwykle ekscytujące”. Odnaleziona ceramika datowana jest na okres średniowiecza, a węgiel na wczesny okres tejże epoki. Wcześniej starania o zlokalizowanie klasztoru obejmowały kopanie ponad 30 próbnych dołów na cmentarzu kościoła, który pochodzi z 1780 roku. Zapiski w Księdze Jelenia dają archeologom również wskazówki na odkrycie pozostałości średniowiecznego klasztoru.

Prace wykopaliskowe, które odbyły się w czerwcu 2017 r.  pobliżu wioski Old Deer, prowadzone były przez Cameron Archeology Ltd z siedzibą w Aberdeen I nakręcone w ramach filmu dokumentalnego BBC Alba, Air Tòir Manachainn Dhèir (The Lost Monastery of Deer). Oprócz paleniska, fragmentów węgla I ceramiki, wykop odkrył pozostałości po okrągłym budynku, w tym możliwe kamienne wejście, a także otwory na drewniane słupki. Archeolodzy są pewni, że dotychczasowe znaleziska to już są pozostałości po klasztorze.

Źródło: BBC

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*