Węgierskie rękodzieło z Zsolnay w Polsce

Do lipca można obejrzeć na wystawie węgierskie rękodzieła z Zsolnay.

Artystyczne dzieła z Zsolnay, zaliczane do węgierskiej secesji, opiewają wręcz legendą nie tylko na Węgrzech, ale w wręcz w całej Europie. Pracownia założona przez Miklósa Zsolnaya w Peczu w 1853 roku cechowała się nowatorską produkcją okraszoną pietyzmem i niecodziennym wykończeniem. W latach świetności fabryki, zdecydowana większość dzieł oddawana była na eksport do najdalszych krańców Starego Świata, a nawet do Stanów Zjednoczonych.

Ten olbrzymi sukces ceramiczna sztuka zawdzięcza autorskiej technice eosynowej polegającej na zabarwianiu wytworów domieszką farby i metalu. Swoje trzy grosze dołożyła fascynacja madziarskim folklorem i Orientem mistrzów, którzy dawali im upust w swoich dziełach, które z tego powodu zawdzięczają niespotykane dotąd formy.

Wystawę możemy podziwiać od 19 kwietnia do 2 lipca, na której znalazło się ponad sto niesamowitych tworów. Wszystkie z nich trafiły do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie będącym miastem partnerskim ojczystej miejscowości węgierskiego rękodzielnictwa – Peczu. MCK obok wspaniałych prac ceramicznych przygotowało dla nas na wystawie również rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Pécsi Néprajzi Múzeum – Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya w Peczu.

Źródła: krakow.pl, pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*