Badacze rozpoczęli prace archeologiczne w północno-wschodniej części Iraku. Miasto Qalatga Darband zostało co prawda odkryte w 1996 roku, jednak dopiero niedawno, po 21 latach pojawili się w nim archeolodzy.
Według podań, znajdujące się na północnym wschodzie Iraku miasto Qalatga Darband zostało założone przez samego Aleksandra Wielkiego. Król Macedonii miał to miasto założyć w 331 roku przed naszą erą, w trakcie pościgu za władcą Persji Dariuszem III niedlugo po bitwie pod Gaugamelą. Miasto to zostało odkryte w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Na ślady osadnictwa na tym terenie natrafiono jednak znacznie wcześniej.
Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie odkrycia pojawiły się w latach sześćdziesiątych na zdjęciach wykonanych przez amerykańskiego satelitę szpiegowskiego. O tym, że na zdjęciach szpiegowskich znajdują się pozostałości starożytnego miasta badacze zadecydowali w 1996 roku, po otrzymaniu kolejnych, bardziej szczegółowych zdjęć. Archeolodzy w miejsce istnienia miasta dotarli jednak dopiero we wrześniu 2017 roku głównie ze względu na fakt trudnej sytuacji politycznej w Iraku spowodowanej działaniami wojennymi. Mimo, że badania trwają od niedawna, archeologom udało się już odnaleźć pozostałości budowli wybudowanych w stylu typowym dla okresu hellenistycznego. Ponadto badacze odnaleźli fundamenty muru obronnego, a także fragmenty rzeźby nagiego mężczyzny.
Badania, mające na celu odkrycie i przebadanie terenu gdzie miało istnieć Qalatga Darband prowadzone są przez pracowników Muzeum Brytyjskiego w ramach projektu „Darband-i Rania Archeological Project”. Pomimo wstępnej fazy badań, archeolodzy są zdania, że miasto nie zostało założone przez Aleksandra Wielkiego, a przez przedstawicieli dynastii Seleucydów.
Źródło: yahoo.com, inverse.com
Fot.: Wikimedia Commons
Hubert Nowak