Odnaleziono polskie monety… na duńskim polu

Niezwykłe znalezisko duńskiego detektorysty Roberta Hemminga Poulsena – podczas poszukiwań na wyspie Omø, odkrył skarb złożony ze srebrnej biżuterii i monet.

 Robert Hemming Poulsen jest duńskim poszukiwaczem – amatorem. Podczas rozmowy z rolnikiem zamieszkałym na wyspie Omø, dowiedział się przypadkowych znaleziskach, jakich ten dokonywał podczas prac polowych. R.H. Poulsen zdecydował się zaryzykować. Podczas poszukiwań na jednym z pól udało mu się natrafić na srebrny skarb, w skład którego wchodziło ponad 550 elementów, głównie srebrne monety i biżuteria. O swoim odkryciu Duńczyk poinformował Muzeum w Zelandii (Museum Vestsjælland). Dzięki finansowaniu z Duńskiej Agencji Kultury (Kulturstyrelsen) w weekend 24-25 października przeprowadzono dokładniejsze badania na miejscu. W rozmowie z portalem mediewalia.pl, Hugo Hvid Sørensen, archeolog z Muzeum w Zelandii zapowiedział, że dokładne zdjęcia i opisy znalezionych monet zostaną opublikowane pod koniec listopada: „Kiedy będziemy mieli kompletną listę obiektów, włączając monety, opublikujemy je w duńskiej bazie znalezisk i zabytków. Z radością podzielimy się, jak mamy w zwyczaju, ze społeczeństwem zdjęciami każdej monety i obiektu. Ale niestety będzie to możliwe nie wcześniej niż pod koniec listopada”. Skarb składa się z ułomków srebra nawet od 0,1-0,2 grama wagi; głównie są to ułomki monet arabskich – dirhamów. Są też tzw. „monety Haralda Sinozębego„, monety z Polski, Czech, Anglii i Niemiec, niektóre pozostają niezidentyfikowane. Trzy numizmaty znajdowały się w dosyć niezwykłym układzie – dwa z nich zawinięto w trzeci.

Źródło: mediewalia.pl

Fot. Kamień z Jelling, na którym zawarte są informacje o zjednoczeniu i chrystianizacji Danii, dokonanej przez Haralda Sinozębego. Fot. Wikipedia Commons

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*