Operacja Muzeum | Recenzja

Operacja ,,Muzeum’’ jest wydaną nakładem wydawnictwa ,,Fronda’’ pozycją autorstwa Agnieszki Sopińskiej – Jaremczak. Stanowi swego rodzaju ,,raport” z powstawania jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce – mianowicie Muzeum Powstania Warszawskiego. ,,Raport” ten składają ci, którzy Muzeum tworzyli od początku – Lena Dąbkowska – Cichocka, Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum), Elżbieta Jakubiak, Marcin Roszkowski, Paweł Ukielski, Paweł Kowal, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki, Michał Borowski. Nieobecną już wśród nas, ale z uwagi na swoje zasługi dla Muzeum często wspominaną w książce osobą jest ówczesny prezydent Warszawy, później zaś prezydent Polski – Lech Kaczyński.

operacja-muzeum-okladkaKsiążka podzielona jest na dziesięć rozdziałów – ukazujących etapy powstawania Muzeum. Opowieści twórców MPW o pracy, jaką włożyli, nierzadko przeplatają się ze wspomnieniami o członkach ich rodzin, którzy w Powstaniu brali udział. Czytając ,,Operację Muzeum’’, czytamy o ogromnym trudzie, jaki włożono, by zaadaptować budynki kompletnie zrujnowanej elektrowni tramwajowej na ulicy Przyokopowej na potrzeby Muzeum. Czytamy o radości z wielkiego sukcesu, jaki Muzeum odniosło. Co ważne – wyrazistym, czerwonym drukiem zaznaczono w książce wiele interesujących informacji – przykładowo dotyczących Powstania Warszawskiego (a to ułatwia zapamiętywanie), ale również ciekawostek na temat relacji między twórcami MPW – na przykład zaznaczono w ten sposób słowa Lecha Kaczyńskiego mówiące o tym, jak poznał Elżbietę Jakubiak. Książka jest bardzo bogata w dokumentację fotograficzną – fotografie z okresu walk powstańczych przeplatają się z fotografiami elektrowni przed powstaniem w niej Muzeum, jak i ze zdjęciami ważniejszych wydarzeń z życia Muzeum (przykładowo: tych zrobionych podczas wizyt zagranicznych gości) oraz zdjęciami z prywatnych archiwów rozmówców Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak. Na dwustu czterdziestu stronach książki znajdziemy także: bardzo bogate w wydarzenia kalendarium działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, wyszczególnione ,,Dziesięć lat Muzeum Powstania Warszawskiego w liczbach’’ oraz spis nagród i wyróżnień, jakie Muzeum otrzymało. Relacje kończą się na dniu 10 kwietnia 2010 roku i śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Kim jest sama autorka ,,Operacji…”? Agnieszka Sopińska-Jaremczak urodziła się w 1971 roku. Jest dziennikarką portalu Polskiego Radia, mieszkanką Warszawy.

Książka Sopińskiej-Jaremczak traktuje o unikatowym miejscu. Miejscu, które znaleźć można jedynie w Warszawie. Miejscu niepowtarzalnym. Nigdzie indziej w Polsce takiego Muzeum nie ma. Stworzenie takiego miejsca wymagało niezwykłej chęci działania, bardzo dużej pracy. Rozmówcy Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak to działanie, tę pracę podjęli. Ich relacje przepełnione są wzajemnym szacunkiem, można z nich wywnioskować, że tworzyli zgraną ekipę, a już stworzyć taką ekipę – to duża sztuka. Widać również wielki szacunek jakim darzyli Lecha Kaczyńskiego i to, jak cieszą się, iż mogli zaliczać się do grona jego współpracowników. Pozycję książkową ,,Operacja Muzeum’’ można ocenić najwyższymi notami – w skali ocen szkolnych (1 – 6) można postawić jej 6.

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*