Terenowa wycieczka w towarzystwie rekonstruktorów, przejazdy drezynami, zwiedzanie budynku Starej Papierni – to atrakcje, jakie przygotowało Muzeum II Wojny Światowej dla uczestników plenerowego projektu edukacyjnego „Ostatnia ofensywa ‘45”, który odbędzie się 6 kwietnia 2014 r. (niedziela) w Łapinie k. Kolbud. Organizatorzy przygotowali dla uczestników 400 miejsc –udział w wydarzeniu jest możliwy po dokonaniu rejestracji na stronie internetowej muzeum.
W trakcie wycieczki, zorganizowanej przy udziale grup rekonstrukcji historycznych, uczestnicy zapoznają się z wydarzeniami, jakie rozegrały się na terenie III Rzeszy tuż przed zakończeniem II wojny światowej oraz z bezpośrednimi konsekwencjami tego konfliktu.
Część trasy położonej wzdłuż linii kolejowej nad rzeką Radunią uczestnicy pokonają na drezynach. Jednym z głównych punktów wycieczki będzie zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie.
– Celem wydarzenia jest zobrazowanie sytuacji, jaka zaistniała w III Rzeszy w 1945 r., gdy na jej teren wkroczyły armie amerykańska i sowiecka oraz wyścigu aliantów o niemieckie osiągnięcia techniczne oraz dobra zagrabione podczas działań wojennych –wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego muzeum – Chcemy również zwrócić uwagę na los ludności cywilnej i działania pozafrontowe. Odgrywane przez rekonstruktorów sceny oraz prezentacje pokażą długofalowe skutki tego konfliktu i straty wojenne, co nawiązuje do koncepcji wystawy głównej naszego Muzeum, której ostatni blok jest zatytułowany „Długi cień wojny”.
Projekt pt. „Ostatnia ofensywa ‘45” to już trzeci projekt Muzeum organizowany w Łapinie. Poprzednie nawiązujące do dziejów Pomorza i Gdyni miały podobną formułę, a infrastruktura Starej Papierni ponownie zostanie wykorzystana do odtworzenia militarnych potyczek i stanowisk, przy których pracownicy Muzeum i rekonstruktorzy opowiedzą o tle historycznym wydarzeń.
Uczestnicy wycieczkę rozpoczną w Łapinie od przejazdu drezynami. Udział w wydarzeniu może wziąć łącznie 400 osób, które w mniejszych grupach, w towarzystwie rekonstruktorów udadzą się na zwiedzanie. Projekt jest również skierowany do rodzin z dziećmi powyżej 12 roku życia.
Zapisy odbywają się wyłącznie poprzez formularz dostępny na stronie internetowej muzeum do jednej z dziewięciu grup startujących w godz. 10.00 – 14.30.
Czas trwania wycieczki wynosi ok. 1,5 godz. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie.
Ilość miejsc ograniczona – jedna osoba może zarezerwować do 4 miejsc. Każda osoba niepełnoletnia musi być pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna oraz okazać ważną legitymację szkolną. Ze względów bezpieczeństwa dzieci poniżej 12 lat nie mogą uczestniczyć w projekcie.
Regulamin oraz formularz rejestracji dostępny na: www.muzeum1939.pl