Ostatnie dni z wystawą „Chrzest Polski”

Tylko do 31 lipca br. można obejrzeć wystawę „Chrzest Polski” pokazującą państwo pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego. Ekspozycja zorganizowana z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski została przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski i Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pierwsza część wystawy dotyczy mitologii słowiańskiej przed przyjęciem chrztu. By przestawić przykładowe bóstwa z tego okresu pokazano m.in. repliki słynnych znalezisk takich jak Światowid (Świętowit) wydobyty ze Zbrucza w 1848 r. oraz „kamienną babę”, znalezisko spod Bartoszyc.

Część wystawy poświęconą początkom chrześcijaństwa w Polsce otwiera dużych rozmiarów powiększenie obrazu Jana Matejki pt.: „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, pierwszego z 12. tworzących cykl zatytułowany „Dzieje cywilizacji w Polsce”. Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza. Spośród zabytków tej epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków, takich jak pierścień romański tzw. „Jakuba Świnki”, pastorał z poroża z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.

Liczne prace, obrazy i grafiki Michała Byliny, Bohdana Wróblewskiego i Teodora Klonowskiego przedstawiają wydarzenia militarne i wojowników polskich z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Wygląd i ubiór ludności zamieszkujących ziemie polskie w tym okresie pokazane są za pomocą rekonstrukcji ubiorów odtworzonych na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Kulturę materialną plemion zamieszkujących ziemie polskie reprezentują liczne znaleziska archeologiczne z okresu
VIII-IX w.

Ostatnia część wystawy „Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii” dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak Krzyża wpisywał się w dzieje Wojska Polskiego na przestrzeni wieków we wszystkich okresach trwania polskiej państwowości, aż po czasy nam współczesne. Wykorzystano tu m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej (1831 r.), oraz biżuterię patriotyczną z okresu Powstania Styczniowego (1863 r.) i I wojny światowej.

Wystawa „Chrzest Polski” jest pierwsza wspólną wystawą Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, które w przyszłości będą się mieścić w kompleksie muzeów na warszawskiej Cytadeli.

Wystawa pod honorowym patronatem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego, Prymasa Polski abp dr Wojciecha Polaka oraz gen. bryg. bp polowego Wojska Polskiego dr Józefa Guzdka.

Organizatorzy: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*