Ostrów Lednicki: konserwacja basenów chrzcielnych z X wieku dobiegła końca

Na Ostrowie Lednickim ukończono renowację, odkrytych niespełna 30 lat temu w kaplicy pałacowej basenów chrzcielnych z X wieku. Obecność zagłębień – zdaniem wielu specjalistów – jest dowodem na to, iż w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku na największej z pięciu wysp na jeziorze lednickim odbył się chrzest Mieszka I.

 Ostrów Lednicki, umieszczony na liście pomników historii, to prawdopodobnie miejsce chrztu polskiego księcia z dynastii Piastów. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego (X-XI wiek) znajdujący się tam gród, uważany był za jeden z najważniejszych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Stąd pochodzą także największe zabytki z początków chrześcijaństwa m.in. relikwiarz – fragment drzewa z krzyża Chrystusa oraz baseny chrzcielne. Te ostatnie (dwa zagłębienia w gipsowej posadzce kaplicy pałacowej) zostały odnalezione w 1988 roku przez zespół krakowskich badaczy. Kierownikiem prac była prof. Klementyna Żurowska. Ich powierzchnia wynosi około 4,8 m na 1,8 m, głębokość zaś – około 10-15 cm (basen południowy) oraz 25-30 cm (północny). Kształtem przypominają formę kaplicy, która była wzniesiona na planie krzyża greckiego. Baseny wykonane zostały z gipsu jastrychowego, czyli zaprawy gipsowej wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze, która następnie po zalaniu wodą w miarę stygnięcia osiągała bardzo dużą twardość i nie była przepuszczalna dla wody – tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej kierownik Wczesnopiastowskiej Rezydencji na Ostrowie Lednickim, oddziału Muzeum Pierwszych Piastów dr Janusz Górecki.

Konserwacja basenów chrzcielnych zakończyła się pod koniec października 2016 roku. Prace opierały się na oczyszczeniu tych gipsowych struktur, scaleniu luźnych fragmentów, po czym zabezpieczeniu ich agrowłókniną. Obiekty następnie przysypano warstwą piasku szklarskiego, pochłaniającego ewentualną wilgoć, ponownie warstwą agrowłókniny, a to z kolei przysypano kolejną warstwą normalnej ziemi i zabezpieczono – wyjaśnia dr Górecki.

Dodajmy, że wartość owego znaleziska jest ogromna. Wszystko wskazuje na to, że z kaplicy korzystał tylko i wyłącznie władca, a wraz z nim elity dworskie. Nikt poza wymienionymi wcześniej osobami, nie miał prawa przyjmować chrztu w tym miejscu. Dotychczas archeolodzy nie natrafili na obiekty zbliżone do tych z wyspy. Póki co na naszych ziemiach jest jedno takie znalezisko, pozbawione swoistego odpowiednika.

W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będzie można zobaczyć skany basenów chrzcielnych, które zostały wykonane w technice 3D.

Małgorzata Wołoch

Źródło: dzieje.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*