Oszałamiające odkrycia na pustyni – mumia, nieznane fragmenty biblii i liczący ponad 10 500 lat pleciony kosz

Izraelscy naukowcy poinformowali o natrafieniu w jaskiniach na Pustyni Judzkie na liczne i niezwykle wartościowe znaleziska. Poszukiwania są elementem akcji ratunkowej mającej na celu uratowanie bezcennych artefaktów przed rabusiami.

Przez lata tylko ścigaliśmy złodziei. W końcu zdecydowaliśmy się ich wyprzedzić i dotrzeć do zabytków przed nimi, zanim jeszcze wydobędą je z jaskiń i ziemi  – powiedział Amir Ganor dyrektor Jednostki Zapobiegania Kradzieżom w Izraelskiej Służbie Starożytności (IAA)

Do tej pory udało się zbadać około 80 km Pustyni Judzkiej. Było to możliwe w głównej mierze dzięki wykorzystaniu dronów, sprzętu wysokogórskiego i przy pomocy ochotników ze szkół przygotowujących do służby wojskowej (mechin). Badacze spenetrowali najbardziej obiecujące jaskinie, odwiedzając je jako pierwsi ludzie od prawie 2000 lat. 

Wśród odkrytych artefaktów szczególną uwagę przykuwają fragmenty Ksiąg Nahuma (Na 1:5–6) i Zachariasza (Za 8:16–17). Są one częścią zwoju odkrytego w latach 50. XX w. Naukowcom udało się zrekonstruować 11 linii zapisanych w grece. Tylko imię Boga zapisano po hebrajsku. Badacze zaznaczają, że odnalezione fragmenty teksu różnią się od znanych tradycyjnych tekstów mezoreckich.

Te różnice sporo nam mówią o przekazywaniu tekstu biblijnego aż do czasów Powstania Bar-Kochby. Dokumentują one zmiany, jakie zachodziły w czasie, aż do opracowania obecnej wersji – informują przedstawiciele Izraelskiej Służby Starożytności.

Z kolei adepci z mechiny odkryli kosz o pojemności 90-100 litrów. Datowanie węglowe przeprowadzone przez profesor Elisabett Boaretto z Instytutu Weizmanna pozwoliło na ustalenie wieku znaleziska, który wynosi 10 500 lat, co sprawia że jest to najstarszy tego typu artefakt na świecie. Jednakże sam kosz był pusty. Dopiero przyszłe analizy kurzu i gleby pozwolą na ustalenie co było w nim przechowywane.

Dwójka badaczy, Ronit Lupu i Hila May, analizując szkielet dziecka ustaliła, że w chwili śmierci miało ok.. 6-12 lat i zmarło ponad 6 tys. lat temu. Zawinięte w koc zwłoki ułożono w pozycji płodowej. Płytki grób przykryto dwoma płaskimi kamieniami.

Zaskakujące jest miejsce, w którym dokonano odkrycia. Jaskinie znajdują się na klifach na wysokości 300-400 m, które nawet współcześnie są trudno dostępne.

W trakcie poszukiwań w kilkunastu jaskiniach natrafiono na szereg przedmiotów pozostawionych przez ludzi, którzy ukrywali się w nich podczas powstania Bar-Kochby. Znaleziono m.in. groty strzał oraz włóczni, sandały, grzebienie, fragmenty tkaniny, a także monety z żydowskimi symbolami – palmą daktylową i harfą.

Akcja ratunkowa Izraelskiej Służby Starożytności jest prowadzona od 2017 r. Jej celem jest uratowanie przed złodziejami zabytkowych przedmiotów, które mogą nadal znajdować się w jaskiniach na Pustyni Judzkiej. Jaskinie te od momentu odkrycia zwojów znad Morza Martwego są stale penetrowane przez złodziei poszukujących cennych zabytków.

Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Eitan Klein, Israel Antiquities Authority

Marcin Marszałek

2 komentarze

  1. Co znaleźli jeśli będzie wygodne to jawne, jeśli niewygodne to nie jawne. Ludzie zakłamujący rzeczywistość ocenią wartość względem tego co im da a nie faktów historycznych i przesłanek.

  2. Czy więcej szczegółów o znalezionych fragmentach proroków? Z tego co pamiętam to teksty z Qumran się niewiele różniły. Tutaj piszecie jakby różnice były duże – może jakieś szczegóły? Choćby link do źródłowych artykułów

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*