Czy odnaleziono grób żony Tutenchamona?

Na początku lipca archeolodzy prowadzący wykopaliska w Dolinie Królów natrafili na ślady kolejnego grobu. Według badaczy może w nim spoczywać żona faraona Tutenchamona.

Grobowiec ten znajduje się obok miejsca pochówku faraona Aj. Według archeologa Zahiego Hawassa badacze są pewni, że natrafili na grobowiec, lecz nie mają pewności do kogo należy. Naukowcy planują jednak gruntownie go przebadać. Już teraz przypuszczają jednak, że może spoczywać tam przyrodnia siostra i żona Tutenchamona –Anchesenamon. Po jego śmierci poślubiła faraona Aj, dlatego też nie dziwi to, że spoczywa właśnie obok niego. Na razie znaleziono  napisy sugerujące, że to właśnie Anchesenamon spoczywa w  odnalezionym grobowcu.

Tutenchamon fascynuje, nie tylko archeologów, na całym świecie, odkąd w 1922 Howard Carter odkrył jego niezrabowany grobowiec. Sam władca panował krótko i umarł w młodym wieku. Jego rządy upłynęły pod znakiem powrotu do tradycyjnej egipskiej wiary i odrzuceniu religijnych reform wprowadzonych przez faraona Echnatona.

Anchesenamon po śmierci męża znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji politycznej. Osamotniona zwróciła się nawet z prośbą do władcy Hetytów, aby ten ją poślubił. Ostatecznie poślubiła wezyra Aj, który dzięki związkowi z egipską księżniczką mógł legitymizować sprawowanie przez siebie rządów w Egipcie.

Źródła: ibtimes.com, foxnews.com, livescience

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*