Pierwsi migranci w Amerykach

Nowa teoria nt. pierwszych migrantów w Amerykach

Pierwsi migranci w Amerykach to mieszkańcy Chin? Nowe badanie

Nowe badanie sugeruje, że mieszkańcy dzisiejszych północnych wybrzeży Chin byli jednymi z pierwszych migrantów, którzy dotarli do obu Ameryk. Ten sam genotyp znaleziono w Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadorze, Meksyku, Kalifornii, ale także… w Japonii!

Według raportu AFP, nowe wyniki badań genetycznych, prowadzonych od 2000 roku, sugeruje, że ludzie z północnych wybrzeży Chin byli jednymi z pierwszych migrantów, którzy przybyli do obu Ameryk. Naukowcy analizowali DNA współczesnych i starożytnych populacji z różnych części Eurazji. Odkryli starożytną linię, oznaczaną jako D4h, która występowała w:

  • Boliwii,
  • Brazylii,
  • Chile,
  • Ekwadorze,
  • Meksyku,
  • Kalifornii.

Zidentyfikowano 216 współczesnych i 39 starożytnych nosicieli tej linii. Dzięki analizie mutacji, lokalizacji geograficznej i datowaniu węglowemu, naukowcy byli w stanie odtworzyć historię linii D4h.

Okazało się, że ludzie podróżowali z północnych wybrzeży Chin dwukrotnie:

  • między 19 500 a 26 000 lat temu, podczas ostatniej epoki lodowcowej,
  • między 19 000 a 11 500 lat temu, w okresie topnienia lodowców.

Co ciekawe, część tej grupy osiedliła się również w Japonii. Naukowcy zauważyli podobieństwa w artefaktach pochodzących z tego czasu, które zostały znalezione w Amerykach, Chinach i Japonii. Nie jest jednak znane dokładne miejsce na północnym wybrzeżu Chin, z którego pochodzili, ani szczegółowe wydarzenia, które wpłynęły na te migracje. Nadal pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, których wciąż poszukują badacze.

Nasze odkrycia wskazują, że oprócz wcześniej wskazanych źródeł przodków rdzennych Amerykanów na Syberii, północne wybrzeże Chin służyło również jako rezerwuar genetyczny przyczyniający się do puli genowej. (…) Nie wiemy jednak, w którym konkretnym miejscu na północnym wybrzeżu Chin nastąpiła ta ekspansja i jakie konkretne wydarzenia sprzyjały tym migracjom (…) Potrzeba więcej dowodów, zwłaszcza starożytnych genomów, aby odpowiedzieć na te pytania.

– powiedział Yu-Chun Li, jeden z badaczy.

Dodatkowe badania potwierdziły, że męscy przodkowie rdzennych Amerykanów żyli w północnych Chinach w tym samym czasie, co przodkowie płci żeńskiej.


Źródła:

  • Agence France-Presse, Some of the first humans in the Americas came from China, study finds [dostęp: 12.05.2023].
  • Mitogenome evidence shows two radiation events and dispersals of matrilineal ancestry from northern coastal China to the Americas and Japan [dostęp: 12.05.2023].

Comments are closed.