Pierwszy Arab z tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata

Instytut Yad Vashem po raz pierwszy uhonorował osobę pochodzenia arabskiego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Mohamed Helmy, egipski lekarz, wraz ze swoją późniejszą żoną, Niemką Friedą Szturmann (również uhonorowana), ukrywał czworo Żydów w swoim podberlińskim domu. Była to rodzina ich przyjaciółki, Anny Boros (matka, ojczym i babcia). Mimo wielkiego ryzyka, lekarz ukrywał ich przez kilka lat.

Gestapo prawdopodobnie wiedziało coś o działalności doktora, jednak ten zręcznie ich oszukiwał. W roku 1944 ojczym Anny zeznał podczas przesłuchania, że Egipcjanin ukrywa swoją żydowską znajomą. Na szczęście udało się przenieść ją do mieszkania Friedy (rodzina Anny była ukrywana oddzielnie).

Mohamed Helmy urodził się w 1901 roku w sudańskim Chartumie. W 1922 roku przybył na studia medyczne do Berlina. Pracował w Instytucie Roberta Kocha, skąd został wyrzucony w roku 1937 z powodów rasowych. Jako przedstawiciel rasy chamickiej nie mógł też wziąć ślubu z aryjką, Friedą Szturmann (po wojnie zostali małżeństwem). Zmarł w Berlinie w 1982 roku.

Zdjęcie z nagłówka: Sala Imion w Instytucie Yad Vashem. Źródło: Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

One Comment

  1. Pingback: Wiara w ludzi: przywrócona! 5 (30 września-6 października) | Katharsis Ku*** Mać, czyli Polisz Koelo uspokaja.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*