Piknik Historyczny w Wesołej | Relacja

Wojowie, rycerze, rzemieślnicy i żołnierze – mieszkańcy dzielnicy Wesoła w ubiegłą sobotę wybrali się w podróż w czasie przez całą historię Polski. Od wczesnego średniowiecza przez Rzeczpospolitą Szlachecką aż po czasy II Wojny Światowej. Okazją był pierwszy Piknik Historyczny, zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Wesołej.

Od początku nie brakowało akcji. Podczas pierwszego pokazu Mazowieckiej Drużyny Wojów Weles widzowie oglądali walki wojów z wczesnego średniowiecza. Prowadzący pokaz barwnie opisywał ówczesne zwyczaje, nie tylko wojenne. Po walkach wojów przyszedł czas na rycerzy w płytowych zbrojach, którzy mimo wyjątkowego gorąca tego dnia, dzielnie walczyli w szrankach.

Pomiędzy kolejnymi pokazami goście pikniku mogli posłuchać muzyki z dawnych epok wykonywanej na lutni z towarzyszeniem bębna i śpiewaną na cztery głosy. Oczywiście nie zabrakło poruszającego wykonania „Bogurodzicy”. 

Na terenie OSP Wesoła, która ugościła piknik, postawiono kilka namiotów, a w każdym z nich można było dowiedzieć się czegoś o innej epoce. Goście pikniku uczyli się strzelać z łuku, poznawali metody używane przez szyfrantów i łącznościowców polskich podczas II Wojny Światowej. 

Najwięcej emocji chyba wzbudził pokaz umiejętności jeźdźców – polski pan pancerny oraz Tatar popisywali się władaniem włócznią, strzelaniem z łuku jadąc na koniu, cięli bronią białą małe cele. Każdy kolejny popis kończył się owacjami. 

Przez teren Pikniku przewinęło się około 300 osób, odwiedzały nas rodziny z dziećmi, a także seniorzy z Wesołej. Wniosek jest tylko jeden – to nie ostatnia taka impreza w naszej dzielnicy!

Patronami Pikniku Historycznego byli: TVP Historia, Wiadomości Sąsiedzkie, Sklep Raduś. portale Dzieje.pl, Czasdzieci.pl, Historykon.pl oraz Histmag. 

Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy pan Edward Kłos.

Przy organizacji pomogła także OSP Wesoła oraz restauracja Zakątek.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*