Piłsudski sprowokował bolszewików do wojny? | 2/6

Domniemanie, iż to Józef Piłsudski sprowokował atak bolszewików w roku 1920 było powszechnym poglądem wśród jego politycznych rywali. Co istotne, takie przekonanie panowało także w kręgach zachodnioeuropejskich polityków i opinii publicznej zachodniej Europy. Jaka jest prawda o przyczynach wojny?

Przypominając jeden z najważniejszych konfliktów zbrojnych Europy okresu międzywojennego, czyli wojnę polsko-bolszewicką 1920 należy oczywiście wskazać najważniejsze dla nich daty, przede wszystkim jej wybuchu. Dziś, po stu latach nazywamy ją wojną roku 1920, ale działania zbrojne i konflikt z bolszewikami o wschodnie granice Polski rozpoczęły się znacznie wcześniej.

Przez co najmniej 70 lat od tych wydarzeń wokół naszego zwycięstwa narosło wiele mitów. W okresie PRL o roku 1920 mówiło się niewiele lub przedstawiało konflikt z Rosją Radziecką jako efekt polskiej agresji. Domniemanie, iż to Józef Piłsudski sprowokował atak bolszewików było powszechnym poglądem wśród jego politycznych rywali. Co istotne, takie przekonanie panowało także w kręgach zachodnioeuropejskich polityków i opinii publicznej zachodniej Europy. Jaka jest prawda o przyczynach wojny? Czy gdyby Piłsudski nie zaatakował Rosji Radzieckiej, Armia Czerwona powstrzymałaby się od ataku na Polskę i nie chciała rozlać komunizmu na całą Europę? Kto rozpętał burzę?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*