Wojna polsko-bolszewicka zaczęła się w roku… 1918 | 1/6

Bolszewicy już pod koniec roku 1918 wiedzieli, że muszą zająć tereny należące do dawnego Cesarstwa Rosyjskiego, a wojnę polsko-bolszewicką 1920 tak naprawdę powinno się nazywać wojną 1918-1921 – mówi w audiobooku historycznym prof. Janusz Odziemkowski.

Europa i świat w roku 1920 chciały zapomnieć o trwającym cztery lata koszmarze Wielkiej Wojny. Polska scalała się z trzech zaborów odzyskując upragnioną niepodległość. Po 123 latach wróciliśmy na mapę Europy. Mapę, na której granice Polski nadal były wielką niewiadomą. Józef Piłsudski był zwolennikiem federacji z państwami narodowymi Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Roman Dmowski i politycy Endecji przekonywali z kolei, że jest możliwe odtworzenie ziem polskich w granicach z roku 1772, czyli wielkiej Rzeczypospolitej.

Wkrótce okazało się, że mapa kontynentu na wschodzie będzie nakreślona nie w Wersalu ani w Warszawie, ale w Moskwie i Petersburgu. Imperialny duch wielkiej Rosji obudził się w zupełnie nowym ciele – państwa bolszewickiego. Od początku miało jeden cel – rozszerzenie rewolucji na pozostałe kraje Europy.

W roku 1920 Polska obroniła się przed bolszewickim najazdem, a tym samym uratowała Europę przed ekspansją komunistycznej rewolucji. Przyczyny, przebieg i największe ciekawostki tych wydarzeń poznacie w audiobooku „1920.Uratowana Europa”. Przybliżymy szerzej nieznane fakty, przeanalizujemy scenariusze, a naszymi gośćmi będą najwybitniejsi polscy historycy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*