„Planter” odnaleziony?

Dla polskich czytelników, tych niespecjalnie zainteresowanych historią wojny domowej w USA, nazwa Planter oznacza zgoła nic. Jednakże dla entuzjastów historii civil war jest to nazwa okrętu związanego z jedną z najsłynniejszych, akcji ucieczek niewolników z Południa na Północ. 

Załoga okrętu składała się z trzech białych i ośmiu niewolników, którzy stanowili tak zwaną „zniewoloną” cześć załogi. 13 maja 1862 roku gdy wolna część załogi przebywała na brzegu, kolorowi marynarze wraz z rodzinami oraz kilkoma innymi niewolnikami z Charlestonu uprowadziła statek i wypłynęła na Ocean. Buntem dowodził Robert Smalls, który następnie wraz z uprowadzonym statkiem został wcielony do US Navy, w której służył do 1866 roku. Planter zatonął 25 marca 1876 roku nieopodal Charleston i do tej pory nie został odnaleziony.

Obecnie przedstawiciele National Oceanic and Atmospheric Administration twierdzą, że odnaleziono szczątki statku, co wzbudziło zrozumiałe zainteresowanie wśród historyków oraz znawców-amatorów tego okresu.

 

więcej na Grenville Online

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*