„Szabla polska” premierowy odcinek jesiennych emisji serii „Sensacje XX wieku” już w najbliższą niedzielę

W pierwszym odcinku jesiennych emisji „Sensacji XX wieku” Bogusław Wołoszański opowie zapomnianą historię bohaterstwa polskich ułanów, którzy ostatecznie złamali potęgę bolszewickiej Konarmii.

Z tej okazji również zapraszamy na konkurs, w którym możecie wygrać dwie książki Bogusława Wołoszańskiego z jego autografem. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj – Oglądaj w niedzielę „Sensacje XX wieku” i wygraj książki

Odcinek 5 – „Szabla polska”, premiera w niedzielę, 18 października, godz. 21:00

Bitwa stoczona pod Komarowem w końcu sierpnia 1920 roku zawsze pozostawała w cieniu Bitwy warszawskiej, która przesądziła o biegu wojny polsko-bolszewickiej i polskim zwycięstwie. Pod Warszawą i w kontrofensywie polskich wojsk znad Wieprza armie Tuchaczewskiego zostały pokonane. Uciekały w stronę Prus Wschodnich, jednakże z południa nadchodziło nowe niebezpieczeństwo. Armia Konna Budionnego (z opóźnieniem) podjęła marsz na Zamość, aby po zdobyciu miasta, przez Krasnystaw dotrzeć pod Warszawę. Była to siła wystarczająco potężna (31 tysięcy szabel), aby zaznaczyć się w historii tamtej wojny. Jednak w bitwie pod Komarowem, ostatniej bitwie kawalerii, wielka armia Budionnego została rozbita i przestała się liczyć jako zwarty związek.

Tamten czas heroicznego starcia polskich żołnierzy i kunsztu naszych dowódców, zwłaszcza generała Stanisława Hallera, pokaże widowisko realizowane przez Bogusława Wołoszańskiego. Ekipa „Sensacji XX wieku” zrealizowała je w Zamościu i na polach pod Komarowem z udziałem 150-200 kawalerzystów. Fabularyzowany dokument odsłoni męstwo polskich żołnierzy, którzy w jednodniowej bitwie przed murami Zamościa potrafili zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 roku. Ta bitwa kryje też tajemnicę, którą były działania naszego radiowywiadu, mającego istotny udział w przechylaniu szali zwycięstwa na naszą korzyść.

Pierwszy z nowych odcinków „Sensacji XX wieku” pod tytułem „Szabla polska” można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 18 października, o godz. 21:00 na National Geographic Channel

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*