Poczet Wierzbięty z Krotoszyna

Nazwa grupy:  Poczet Wierzbięty z Krotoszyna

Epoka: Średniowiecze (przełom XIV i XV wieku)

Opis grupy: Poczet Wierzbięty herbu Łodzia to grupa osób zafascynowana historią i kulturą materialną przełomu XIV i XV stulecia. Członkowie Pocztu Wierzbięty zajmują się wierną rekonstrukcją strojów, uzbrojenia, wyposażenia, i obyczajowości mieszkańców średniowiecznej Wielkopolski. Organizujemy imprezy historyczne (Calisia, Biesiady Piastowskie w Kaliszu, imprezy na wieży „Odyniec” pod Miliczem), pomagamy organizować imprezy innym (Oblężenie klasztoru w Lubiążu, HVO, imprezy na zamku Grodziec) oraz czasami przygotowujemy i bierzemy udział w pokazach i inscenizacjach komercyjnych.

Angażujemy się również w projekty rekonstrukcyjne, zrzeszające osoby i grupy z całej Polski, a coraz częściej również z innych krajów Europy. Trzy sztandarowe projekty, w jakich uczestniczymy to: Projekt 14 (rekonstrukcja pocztów autentycznych rycerzy z końca XIV wieku), Interregnum (rekonstrukcja rycerstwa z czasów wojny domowej po śmierci Ludwika Węgierskiego), Chorągiew Konrada Białego (rekonstrukcja rycerstwa śląskiego, które stanęło pod Grunwaldem po stronie Zakonu).

Zajmujemy się także działalnością i edukacyjną. Organizowaliśmy wystawy wyposażenia, stroju i uzbrojenia średniowiecznego w Kaliszu, Opatówku, Orpiszewie i Krotoszynie oraz wystawy fotograficzne dotyczące przełomu XIV i XV wieku w Krotoszynie, Orpiszewie i Kaliszu. Prowadziliśmy również wiele lekcji historii w szkołach najprzeróżniejszych typów.

Ponadto zajęliśmy się działalnością publicystyczną, jak na razie popularyzatorską. Do tej pory wydaliśmy broszurkę dotyczącą 595lecia lokacji Krotoszyna oraz dwie książeczki popularnonaukowe: „Crothoszino. Prawdziwe i legendarne początki Krotoszyna” oraz „Krotoszyn 1415”. W tym roku planujemy wydanie kolejnej publikacji – tym razem albumowej.

Ostatnimi czasy członkowie Pocztu, dzięki użyczeniu przez władze miasta odpowiedniego terenu, próbują swoich sił jako rekonstruktorzy średniowiecznej zabudowy wiejskiej z przełomu XIV i XV stulecia. Grupa stara się, w miarę możliwości, wykonać jak największą część prac samodzielnie, kładąc nacisk na stosowanie rozwiązań średniowiecznych.

Teren działania:  Poczet jest częścią Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej i w swoich szeregach zrzesza pasjonatów w różnym wieku. Większość z nich pochodzi z Krotoszyna i trzon drużyny rekrutuje się właśnie z okolic tego miasta, jednak należą do nas również osoby z innych miejscowości – z Poznania, Kalisza, Gostynia. Naszą główną działalność staramy się koncentrować na pograniczu dolnośląsko – wielkopolskim.

Dane kontaktowe:  

Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Mały Rynek 1

63 – 700 Krotoszyn

E-mail: [email protected]

strona: www.wierzbieta.com

www.facebook.com/pages/Poczet-Wierzbi%C4%99ty-z-Krotoszyna/217221135018074

Władze:  Założycielem i liderem grupy jest Piotr Mikołajczyk

O nas: Nasza drużyna często korzysta z wsparcia Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Wiele podjętych przez nas inicjatyw (jak np. publikacje) byłoby bez tego wsparcia niemożliwe.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*