Wolin 26-28 lipca 2013 – XIX Festiwal Słowian i Wikingów

Już w nadchodzący piątek rusza jedna z największych imprez historycznych Europy, początkami  sięgająca lat 70-tych.  Mowa tu oczywiście o  festiwalu Słowian i wikingów na wyspie Wolin. To już XIX edycja, a wydarzenie to od lat przyciąga tysiące turystów i ponad 2000 rekonstruktorów  z 30 krajów Europy.

Festiwal ideą nawiązuje do XIII – wiecznej jomsvikinga sagi powstałej na Islandii, która prawdopodobnie odnosiła się do Skandynawów zamieszkujących wraz ze Słowianami wyspę Wolin.

Dla turystów chcących poznać obyczaje ludów wczesnośredniowiecznych, organizatorzy przygotowali ogrom atrakcji. Festiwal rozpoczyna się rozpaleniem ognia i rozniesieniem go do wszystkich obozowisk. W programie przewidziano wyścigi replik słowiańskich i wikińskich łodzi, turniej łuczniczy, konkurs na najbardziej zacną brodę wikińską i damski warkocz.

To tylko kropla w morzu atrakcji, jakie umilać będzie wczesnośredniowieczne brzmienie tworzone przez zespoły z Polski, Białorusi i Szwecji. Dla uczestników zagra m.in. Percival, DiGrease’s Buffoon Theatre i Birka Boys.

Jednak gwoździem programu małej wysepki na Dźwinie będzie batalia Słowian i wikingów, która co roku angażuje miecze ponad 400 wojów i absorbuje oczy tysięcy turystów.

Ceny biletów jednodniowych wahają się od 12 do 5 złotych, warto zaznaczyć, iż dzieci z gminy Wolin zagoszczą na festiwalu nieodpłatnie.

Niżej zamieszczamy film promujący całe wydarzenie i zapraszamy do wzięcia udziału w tej niezapomnianej przygodzie!

Materiał filmowy z portalu map4u.pl

Zdjęcie z nagłówka: Replika XII-wiecznej łodzi słowiańskiej, Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów z Wolina. Źródło: www.rp.pl

Emilia Szymkowiak

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*