Podczas remontu dachu na Zamku Książ znaleziono gazety z 1914 roku

Trwa remont dachu w Zamku Książ. W listopadzie robotnicy pracowali na 87 metrowej wieży, na której czubku znajduje się kula. I właśnie w tej kuli znaleziono przedwojenne niemieckie gazety z roku 1914.

Obecna blacha pokrywająca 5400 m kw. dachu pochodzi z lat 70. Zostanie ona wymieniona na dachówki, co oznacza powrót pokrycia do jego pierwotnego stanu sprzed lat. Blacha bowiem nie była zbyt starannie założona, przez co podczas deszczu zalewało jedno z pięter zamku. Ogólny koszt przedsięwzięcia to 4 miliony zł.

Podczas czwartego etapu remontu pracowano na 87 metrowej wieży wymieniono dach na karpiówkę i blaszane elementy. Robotnicy dopasowali elementy, które wykonywane były we Wrocławiu. Każdy z nich mocowany jest na kilka śrub.

Podczas tych prac odkryto, że kula wieńcząca wieżę została przestrzelona, a w środku ukryte były pamiątki. – Znaleziono stare, niemieckie, przedwojenne gazety sięgające roku 1914. Trudno było odczytać co jest tam napisane, bo gazety są bardzo zniszczone. Kula została przestrzelona prawdopodobnie przez żołnierzy radzieckich. Dlatego też dostawała się tam woda i wilgoć – informuje Magdalena Woch, specjalista ds. turystyki i kultury w Zamku Książ. Podkreśla, że pamiątki zostały tam umieszczone podczas niewielkiego remontu wieży przeprowadzonego tuż przed wybuchem I wojny światowej. – Po tegorocznym remoncie, też włożymy coś do środka kuli na pamiątkę – zapewnia Woch. Dodaje, że kula pojechała do Torunia na konserwację, a gazety przekazano konserwatorowi zabytków.

Źródło: tvn24.pl

Red. A. Grochowicz

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*