Policja zabezpieczyła ponad 850 sztuk niemieckiej amunicji przeciwlotniczej

Policjanci zabezpieczyli dużą ilość skorodowanej amunicji w miejscowości Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim. Niewybuchy z czasów ostatniej wojny wciąż mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Podczas prac ziemnych związanych z przyłączem kanalizacyjnym na terenie prywatnej posesji w Wielbarku znaleziono skorodowane pociski. O zdarzeniu została poinformowana policja, która wysłała na miejsce nieetatową grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjanci po oględzinach stwierdzili, że jest to niemiecka amunicja do broni przeciwlotniczej kalibru do 75 milimetrów. Po dalszych poszukiwaniach wykopano łączenie ponad 850 sztuk amunicji różnego kalibru. 

Policja apeluje, aby w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału natychmiast zawiadomić odpowiednie służby. Nigdy nie należy takich znalezisk dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabronione jest wrzucanie takich rzeczy do stawu, jeziora albo rowu. Policjanci podkreślają też, że wojskowy materiał wybuchowy, niezależnie od daty jego produkcji, wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. Zawiadomieni w takiej sytuacji policjanci sprawdzą, czy jest to rzeczywiście niewybuch, a następnie skontaktują się z patrolem saperskim, który zdetonuje taki ładunek w bezpiecznym miejscu.

Źródła: KPP Szczytno, tygodnik.szczytno.pl
Fot. KPP Szczytno

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*