Polscy poszukiwacze złota│ Recenzja

M. Będkowski, Polscy poszukiwacze złota

Złoto od najdawniejszych czasów stanowi symbol bogactwa, doskonałości i szczęścia. Z drugiej strony kojarzone jest także z pychą, niepohamowaną żądzą władzy. W sztuce zaś złotym tłem podkreślano boską sferę, obecność sacrum. Ten jeden z najszlachetniejszych kruszców stał się w historii obiektem pożądania, który wywoływał wśród ludzi „gorączkę złota”.

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się tego roku książka o udziale Polaków, którzy w XIX stuleciu dali ponieść się fenomenowi poszukiwań złota i jego eksploracji. Byli to głównie zesłańcy, poszukiwacze indywidualni, czy emigranci. Recenzowana książka dzieli się na osiem rozdziałów, które poprzedzone zostały interesującą przedmową o tym, czym jest złoto, jakimi metodami je wydobywano na przestrzeni dziejów. Każdy rozdział prezentuje wyprawy Polaków do różnych regionów świata: Afryki Południowej, Ameryki Południowej, Australii, jak i chociażby Syberii. Dla wielu z nich przygoda w pogoni za złotem zakończyła się fiaskiem. Nieliczni dorobili się fortuny, zostali badaczami naukowymi. Autor dla przykładu wymienia Pawła Edmunda Strzeleckiego, Sygurda Wiśniowskiego, Eugeniusza Żmijowskiego.

Książkę czyta się przyjemnie, wszelkiego rodzaju pojęcia Autor dodatkowo objaśnił w przypisach. Barwny opis został wzbogacony o fragmenty z pamiętników uczestników „gorączki złota”, a także ilustracjami przedstawiającymi XIX wieczne obrazy związane z omawianą tematyką. Publikacja na końcu zawiera wykaz źródeł oraz opracowań, z których korzystał Autor podczas tworzenia swej książki. Są to publikacje drukowane i internetowe.

Na zakończenie można wspomnieć o samym Autorze. Mateusz Będkowski jest absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego. Dotychczas publikował na łamach „Mówią Wieki”, „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”, a także w portalach historycznych. Będkowski jest Autorem również cyklu książkowego „Polacy na krańcach świata”.

Wydawnictwo Poznańskie

Ocena: 6/6

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*