Polskie Pompeje odkryte!

We wrześniu na terenie starej Łeby odbywały się badania archeologiczne. Wokół ruin starego kościoła dokopano się do śladów i pozostałości pierwotnego miasta z okresu średniowiecza, które zostało całkowicie zniszczone przez żywioł morski i zasypane przez ruchome wydmy. Miasto po tamtym żywiole odrodziło się zupełnie w innym miejscu.

Był to już drugi etap prac archeologicznych w tym miejscu. Pierwszy zakończył się we wrześniu zeszłego roku. Przy ruinach kościoła św. Mikołaja prowadzone były sondażowe badania archeologiczne w dwóch odrębnych wykopach.

Celem badań było ustalenie funkcji i datowania zachowanych reliktów oraz określenie warunków badań wykopaliskowych większego obszaru w przyszłości. W trakcie badań została wykonywana profesjonalna dokumentacja archeologiczna z dwóch wykopów. Po zakończeniu badań wykopy zostały zasypane. Jak się okazało w trakcie badań, istnieje sens docelowo wykonania trwałego odkrycia większego obszaru wokół ruin. W trakcie badań archeolodzy znaleźli bowiem namacalne kolejne ślady „starego miasta”.

Źródło: leba.naszemiasto.pl

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*