Pompeje: kolejne dwa starożytne domy udostępnione dla zwiedzających

Pompeje: włoskie media podkreślają, że na terenie wykopalisk zaraz po remoncie i wnikliwej konserwacji zostały otwarte dla zwiedzających dwa kolejne starożytne domostwa, które są pozostałością miasta zniszczonego w wyniku wybuchu wulkanu.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć zarówno Dom Rannego Niedźwiedzia, jak i Dom Siricusa. Nazwa tego pierwszego domostwa pochodzi od znajdującej się w korytarzu mozaiki. Zabytek ma wyjątkowe znaczenie historyczne, a konserwatorom udało się wyeksponować wiele bezcennych dekoracji oraz bardzo dobrze zachowane posadzki i mury. Turystów szczególnie może zainteresować fontanna znajdująca się na dziedzińcu, która to przedstawia wizerunki Wenus i Neptuna. Natomiast nazwa drugiego z domów pochodzi od ostatniego właściciela, czyli Vediusa Siricusa. Ruiny tego zabytku zostały wydobyte w połowie XIX wieku.

W przypadku domu Siricusa, mamy do czynienia z pierwszym w historii zastosowaniem techniki wlewania płynnego gipsu w odciski po ludzkich sylwetkach, które to były ukryte w skamieniałym popiele, aby odtworzyć kształty ludzi uciekających przez siłą wulkanicznego wybuchu. Metoda ta została wykorzystana przez archeologa Giuseppe Fiorellego i dzięki niemu dzisiaj w Pompejach możemy oglądać ciała mieszkańców, którzy zginęli w wyniku wybuchu Wezuwiusza w roku 79 naszej ery.

Restauracja odlewów oraz konserwacja starożytnych domów znajdujących się w Pompejach dzieje się w ramach inicjatywy „Wielki Projekt Pompeje”. Celem projektu jest szeroko pojęta ochrona i konserwacja zabytków, a na ten cel przeznaczono już 105 milionów euro, zarówno z funduszy europejskich, jak i funduszy włoskich.

Źródła : naukawpolsce.pap.pl, dzieje.pl, serwisy.gazetaprawna.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*