Pompeje starożytnego Egiptu – odnaleziono zaginione złote miasto

W Egipcie, pod piaskami pustyni, odkryto ruiny starożytnego miasta sprzed 3 tys. lat. Zdaniem naukowców to największe znalezisko od czasów odnalezienia grobowca Tutenchamona. Złote miasto przez ostatnie dziesięciolecia było obiektem poszukiwań wielu międzynarodowych grup badawczych. Ostatecznie udało się to egipskim naukowcom pod kierownictwem byłego ministra starożytności, dr Zahi Hawassa.

Zespół badawczy rozpoczął wykopaliska we wrześniu 2020 r. niedaleko Luksoru, w pobliżu Doliny Królów. Między świątyniami Ramzesa III i Amenhotepa III, około 500 km na południe od Kairu.

Podczas prac badawczych odkryto dobrze zachowane mury i budynki z przedmiotami codziennego użytku. Takimi jak biżuteria, kolorowa ceramika, amulety w kształcie skarabeuszy oraz cegły mułowe z pieczęciami faraona Amenhotepa III.

W trakcie siedmiu miesięcy od rozpoczęcia wykopalisk odkryto kilka obszarów, w tym piekarnię, dzielnicę administracyjną i mieszkalną. Ponadto natrafiono na kamienne schody prowadzące do grupy grobowców. Na tym obszarze nadal trwają prace archeologiczne. Badacze mają nadzieję znaleźć nietknięte grobowce pełne skarbów.

To rodzaj Pompei starożytnego Egiptu – zaznacza Peter Lacovara z amerykańskiej fundacji, zajmującej się ochroną dziedzictwa antycznego Egiptu.

Początki miasta są datowane na okres rządów faraona Amenhotepa III, panującego w latach  od 1391 do 1353 r. p. n. e. Jego imperium rozciągało się wówczas od rzeki Eufrat aż po dzisiejszy Sudan.

Metropolia była rozwijana dalej przez kolejnych faraonów –  Aj oraz Tutenchamona.

Jak ocenia Betsy Bryan, profesor egiptologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore w USA, odkrycie to jest drugim najważniejszym znaleziskiem od czasu odnalezienia grobowca Tutenchamona.

Badaczka dodaje także, że wykopaliska na terenie ruin metropolii są niezwykle rzadką okazją. Pozwolą na zagłębienie się w życie starożytnych Egipcjan. W czasach gdy ich państwo było u szczytu potęgi. A także mogą dać odpowiedź na pytanie, dlaczego faraon Echnaton i jego żona Nefertiti przenieśli stolicę państwa do Amarny.

Źródła: bbc.com, rp.pl, rmf24, livescience.com

fot. Zahi Hawass Center For Egyptology / PAP/EPA

Marcin Marszałek,

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*