Pomysły na prezent dla dziecka, które jest fanem historii
Dzień Dziecka, urodziny, imieniny, święta – co najmniej kilka razy w roku przychodzi taki moment, w którym zastanawiamy się, co podarować swoim pociechom. A co jeśli Twoje dziecko interesuje się historią? Koniecznie musisz sprawdzić nasze propozycje na prezent dla małego fana historii.
Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji na prezent dla dziecka, które interesuje się historią. Zebraliśmy kilka pomysłów z różnych kategorii i w różnych cenach, dlatego bez względu na wiek dziecka, na pewno czymś się zainspirujesz (znajdziesz coś nawet dla „dużych” dzieci).
1. Klocki LEGO
Oferta firmy LEGO cały czas ulega zmianie i co jakiś czas pojawiają się nowe zestawy klocków, w tym o tematyce historycznej. O klockach LEGO, które są świetnym prezentem zarówno dla małych, jak i dużych fanów historii, pisaliśmy w naszym poradniku. A co z LEGO typowo dla dzieci i typowo związanego z historią?
Wybór jest ogromny, na szczęście LEGO podzieliło swoje produkty na konkretne kategorie, takie jak Architektura, City, Creator 3in1 i Creator Expert, Art, Jurassic World czy nawet Indiana Jones! Oczywiście kategorii jest o wiele więcej, w tym związanych z najpopularniejszymi filmami i bajkami, ale pozostańmy przy motywie historycznym. Zestawy są różne i należy je dopasować do wieku dziecka, ale można też uczestniczyć w zabawie razem z dzieckiem i wspólnie złożyć bardziej skomplikowany zestaw. Spośród wielu, proponujemy zwrócić uwagę na następujące zestawy:
- Koloseum z serii LEGO Icons. Symbol potęgi starożytnego Rzymu ma ponad 9 000 elementów, wymiary 27x52x59 cm i jest zdecydowanie opcją na wspólne, rodzinne spędzenie czasu (przez wiele, wiele godzin).
- Piramida Cheopsa z serii Architecture to także dość skomplikowany zestaw lepszy do wspólnej zabawy, ale zdecydowanie tańszy i z mniejszą ilością elementów. W modelu możesz odtworzyć tunele w piramidzie, komnaty, zbudować feluki i otoczyć plac budowy rzeką Nil. Model z przekrojem piramidy można łatwo połączyć z innym modelem, który razem stworzy kompletną Piramidę Cheopsa.
- Statek wikingów i wąż z Midgardu z serii Creator 3in1 to jeden z niesamowitych zestawów, który można złożyć na 3 różne sposoby: statek wikingów, wąż z Midgardu i wilk Fenris. Do tego dołączone są minifigurki wikingów. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 9 lat.
- Średniowieczny zamek z serii Creator 3in1 to zestaw, z którego oprócz zamku można także skonstruować basztę z więzieniem i młynem wodnym lub średniowieczny targ. Dołączone są także figurki strażników i kowala. Po złożeniu zestaw pozwala na zabawę na wiele różnych sposobów. Zestaw przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 9 lat.
- Statek piracki z serii Creator 3in1. Klasyczny statek piratów, piracka karczma czy Wyspa Czaszek? Zestaw z minifigurkami świetnie pobudza kreatywność i umożliwia niekończącą się rozrywkę dla dzieci w wieku od 9 lat.
- Zamek rycerzy herbu Lew z serii LEGO Icons to zestaw z około 4 500 elementami i ponad 20 minifigurkami, w którym można bawić się bez końca: przeróżne komnaty, sekretne schowki i ruchome ściany! Zestaw do zabawy ze starszymi (przeznaczony dla osób od 18 lat).
- Średniowieczna kuźnia z serii LEGO Ideas to mniejszy, ale nadal wymagający zestaw, przeznaczony dla osób od 18 lat. Zestaw zawiera minifigurki kowala, łucznika oraz dwóch rycerzy herbu Czarny Sokół z czterema mieczami, trzema tarczami i halabardą, a także konia, wóz do zbudowania, psa i żabę rzekotka. W zestawie znajdziesz nawet udko z kurczaka.
- Zestawy z serii LEGO Indiana Jones stworzono zarówno dla małych, jak i dużych miłośników klocków. Jeden zestaw, Świątynia złotego posążka, jest bardziej skomplikowany i przeznaczony dla osób w wieku od 18 lat, ale Ucieczka z zaginionego grobowca i Pościg myśliwcem to zestawy, z którymi bez problemu poradzi sobie 8-latek.
Zestawów jest wiele. Na pewno uda Ci się dopasować coś odpowiedniego dla wieku dziecka lub uczynić z prezentu wspólną zabawę, a to najlepszy prezent, jaki może otrzymać dziecko.
2. Rodzinna wizyta w Historylandzie
Skoro już jesteśmy przy LEGO, to na Międzynarodowych Targach Poznańskich znajduje się Historyland to niesamowita wystawa stworzona przez trzech miłośników historii, klocków LEGO i Poznania, zbudowana z ponad miliona klocków i przedstawiająca historię Polski. Wystawę stworzono w skali 1:50, tak, aby dopasować proporcje do klasycznego ludzika. Znajdziesz na niej makiety i interaktywne atrakcje, takie jak:
- Osada w Biskupinie, która powstała we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie,
- Bitwa pod Grunwaldem, którą możesz zgłębić przy pomocy interaktywnych tabletów,
- Bitwa morska pod Oliwą, w której możesz przejąć stery nad okrętem Święty Jerzy,
- Klasztor na Jasnej Górze z 300 000 klocków LEGO, który możesz oglądać z lotu ptaka za pomocą VR,
- Bitwa o Monte Casino, którego pożar i odbudowa została przedstawiona za pomocą efektów świetlnych,
- Obrona Westerplatte, w której możesz wcielić się w rolę dowódcy i poznać historię obrony dzień po dniu,
- Stocznia Gdańska, która zgłębia najnowszą historię Polski,
- Katedra Wawelska z, a jakże, ziejącym ogniem smokiem wawelskim,
- Rynek Główny w Krakowie, który prezentuje najważniejsze krakowskie budowle: sukiennice, Kościół Mariacki czy Wieżę Ratuszową.
W Historylandzie napijesz się także kawy i zrobisz zakupy – w sklepie z klockami LEGO. Możesz też zorganizować w nim urodziny dla swojego dziecka czy zorganizować większą wycieczkę (ze szkoły).
3. Wycieczka do prawdziwego zamku!
Wbrew pozorom, w Polsce znajduje się wiele zamków i pałaców, które można zwiedzić. W zależności od regionu Polski, wybór może być mniejszy lub większy, z tego względu jest to pomysł na jednodniowy wyjazd lub weekendową wycieczkę. Spośród wielu tego typu miejsc w Polsce, weź pod uwagę:
- Zamek Grodno. Zwiedzanie 700-letniego zamku królewskiego z przewodnikiem trwa nieco ponad godzinę. W tym czasie zwiedzicie: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkową, salę tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, salę rycerską, salę myśliwską, sale książęce i salę mokrą. Przy zamku znajduje się także Karczma Rycerska.
- Zamek w Czersku to średniowieczna budowla, zbudowana w miejsce grodu, która była siedzibą książąt mazowieckich, a później przeszła w ręce polskich królów. Na zamku co weekend organizowane są eventy tematyczne.
- Zamek Świny powstał na grodzie z X wieku i obecnie jest częścią Szlaku Czterech Zamków w gminie Bolków. Oprócz tradycyjnego zwiedzania, można w nim zorganizować większe wycieczki czy ślub.
- Zamek Ogrodzieniec to jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. Możliwe jest zwiedzanie zarówno w małych grupach, jak i większych. Co jakiś czas organizowane są imprezy plenerowe i atrakcje w niedziele.
- Zamek w Mosznej (woj. opolskie) to zamek jak z bajki, który można nie tylko zwiedzać z przewodnikiem, ale zostać w nim na noc. Zwiedzisz poczekalnię dla gości, dawną salę lustrzaną, westybul, bibliotekę, galerię, pokój hrabiego, Złoty Apartament oraz kaplicę. Na trasie zwiedzania dostępne są tablice informacyjne, a samemu zwiedzaniu towarzyszy audioprzewodnik (jeśli nie zdecydujesz się an tradycyjnego przewodnika).
- Zamek w Kórniku (Wielkopolska) to nie tylko muzeum, w którym znajdziemy zamkową sień, XIX-wieczny salon, sala jadalna, Pokój Fundatorów, zakątek Myśliwski w wieży zamku, sala Mauretańska, w której znajduje się pełna zbroja husarska ze skrzydłem. To także powozownia i przede wszystkim Arboretum Kórnickie w przyzamkowym parku. Liczy ono około 3 000 roślin! Oprócz ścieżek edukacyjnych, znajdują się w nim także polany edukacyjna i piknikowa, i oczywiście, plac zabaw dla dzieci.
- Pałac w Rogalinie (Wielkopolska) to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Oprócz tradycyjnego zwiedzania pałacu, znajduje się tam także powozownia, stajnia i ogród.
- Pałac w Wilanowie znajduje się w Warszawie. Oprócz tradycyjnego zwiedzania Muzeum Pałacu Króla Jana III, organizowane są tam także różne wydarzenia kulturalne, na które warto zwrócić uwagę przed decyzją o wycieczce do zamku.
W Polsce jest znacznie więcej zamków i pałaców, które można zwiedzić. Co raz więcej muzeów także organizuje nie tylko imprezy tematyczne dedykowane dzieciom w różnym wieku, ale i dostosowuje wystawy tak, aby były przyjazne dla maluchów. Sprawdź, co oferują muzea i podobne instytucje w Twojej okolicy – naprawdę, wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat!
4. Prezent dla dziecka, które interesuje się historią – książka
Na rynku wydawniczym w ostatnich latach pojawia się coraz więcej książek historycznych skierowanych do najmłodszych fanów historii. W zależności od zainteresowań i wieku naszej pociechy, warto rozejrzeć się w internetowych księgarniach.
5. Gry planszowe i karciane
Podobnie jak w przypadku książek, pojawia się coraz więcej gier o tematyce historycznej. Sprawdź takie propozycje, jak Dzieci kontra Rodzice, Historia Polski czy Dzieci kontra Rodzice, Historia świata. Na rynku dostępnych jest także wiele quizów czy gier karcianych w klimacie historii.
6. Modele
Wydaje się, że to odpowiedni pomysł dla dorosłych, ale przy pomocy rodzica dziecko na pewno będzie miało sporą frajdę ze sklejania modelu statku czy samolotu. Więcej konkretów podawaliśmy w naszym poradniku prezentów dla fana historii.
A Ty, jaki prezent wybrałeś dla swojego dziecka, które fascynuje się historią?
Propozycje nie są reklamą i nasz portal nie czerpie żadnych zysków ze wspomnienia powyższych produktów czy usług.