Ponowne otwarcie biblioteki w klasztorze św. Katarzyny na Synaju

Według informacji podanych przez egipską agencję MENA 16 grudnia ponownie została otwarta historyczna biblioteka w klasztorze św. Katarzyny na Synaju. W jej zbiorach znajduje się 6 tys. rękopisów, a najstarsze z nich pochodzą z IV w.

W otwarciu biblioteki brał udział nie tylko Calid el-Anani (egipski minister ds. zabytków starożytności) i egipscy parlamentarzyści z komisji ds. religii, ale także ambasadorowie kilu krajów, w tym Grecji, Irlandii Bułgarii czy Chorwacji. Jednocześnie zaprezentowana została także odrestaurowana mozaika z głównej świątyni pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego – zaliczana do najpiękniejszych na Bliskim Wschodzie. Jest to przedstawienie Chrystusa w wielkiej mandorli (aureola w kształcie migdału) między Mojżeszem a Eliaszem, a oprócz nich widoczne są także postacie budzących się ze snu apostołów: Jakuba, Jana i Piotra.

Zbiory klasztornej biblioteki należą do najważniejszych na świecie (zaraz po watykańskich). Liczą one 6 tys. rękopisów, wśród których można znaleźć 2319 greckich, 284 łacińskich, 600 arabskich itp. Abdul Rahim Rajhan (przedstawiciel ministerstwa ds. zabytków starożytności) najstarsze rękopisy z tej kolekcji pochodzą z IV w. Znajduje się tam także część Kodeksu Synajskiego z IV w. (karty najstarszego na świecie egzemplarza Biblii) – najstarsza duża i kompletna księga świata. Po odnalezieniu w poł. XIX w. została podzielona na części i część kart znajduje się w zbiorach m.in. Biblioteki Uniwersyteckiej w Lipsku, Bibliotece Centralnej w Petersburgu czy w British Library w Londynie. Scalona wersja rękopisu dostępna jest w internecie.

Leżący w parku narodowym na wysokości 1570 m n.p.m. (w dolinie Wadi al.-Dajr i podnóża 2 gór: Świętej Katarzyny i Synaj) klasztor św. Katarzyny jest jednym z najstarszych do dziś istniejących klasztorów prawosławnych i znajduje się na liście UNESCO. Zabudowania klasztorne i bazylika Przemienienia Pańskiego pochodzą z ok. 530 r., a ich budowę nakazał Justynian Wielki. Z rozkazu cesarza całość została otoczona wysokimi (na 12-15 m), wykonanymi z czerwonego granitu murami.

Źródła: dzieje.pl, gazetaprawna.pl

Fot.: Klasztor św. Katarzyny / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*