Poszukiwacze-amatorzy odnaleźli ślady walk z września 1939 roku

Detektoryści ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego “Ostroga” podczas poszukiwań natrafili na przedmioty należące do 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Znaleziska swoje miejsce znajdą w izbie pamięci.

W Moszczenicy, wsi w powiecie chojnickim (woj. pomorskie) detektoryści odkryli ciekawe przedmioty.  Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego “Ostroga” z Tucholi odnaleźli: elementy umundurowania i ekwipunku, prawdopodobnie ogłowie zaprzęgowe od ciągnięcia przyczepy lub taczanki.

Zanim jednak poszukiwacze podjęli badania w terenie, zdobyli odpowiednie uprawnienia. Jest to niezwykle istotne, gdyż z reguły detektorzy amatorzy działają bez zezwoleń, często niszcząc czyjeś mienie.  Administracyjna mordęga od pierwszego pisma do wyjścia w teren trwała niemal 3 miesiące. Trochę się dłużyło, ale nareszcie ruszyliśmy na rekonesans i kilka przedmiotów udało się odnaleźć – przekazali członkowie grupy.

Detektoryści z Tucholi nazwali swoje poszukiwania “Projekt 18”. Ma to nawiązywać do nazwy pułku, którego przedmiotu poszukują.

18 Pułk Ułanów Pomorskich pułkownika Kazimierza Mastalerza był pułkiem manewrowym Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Od 26 sierpnia 1939 roku wchodził w skład nowo powstałego Oddziału Wydzielonego „Chojnice”, który podlegał generałowi brygady Stanisławowi Grzmot-Skotnickiemu. Od 1 września 1939 roku w okolicy wsi trwały walki tego pułku z niemieckim 76. Pułkiem Piechoty Zmotoryzowanej.

Oprócz kontynuacji badań Stowarzyszenie zapowiada, że upamiętnią to miejsce tablicą pamiątkową poświęconą 18 Pułkowi Ułanów Pomorskich.

Źródło: zdziennikaodkrywcy.pl

Fot. Stowarzyszenie Eksploracyjne “Ostroga”

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*