Poszukiwanie utraconych przez sztorm kontenerów zakończone znalezieniem… statku z XVI wieku!

Na morzu północnym miał miejsce niecodzienny zbieg okoliczności. Podczas poszukiwań utraconego ładunku natrafiono na najstarszy wrak statku odnaleziony dotychczas na holenderskich wodach. 

2 stycznia 2019 roku na morzu północnym miał miejsce sztorm. Nie wyrządził poważniejszych szkód, jednak kontenerowiec MSC „Zoe” stracił część swojego towaru. Blisko 350 kontenerów wpadło w wody Morza Północnego. Wysłane jednostki ratownicze miały zadanie odnalezienia zaginionego ładunku. Niespodziewanie, ich sprzęt sonarowy wskazał na coś znacznie większego. Okazało się, że w miejscu poszukiwań spoczywał XVI-wieczny statek.

Odnaleziona jednostka pochodzi z roku 1540. Statek należał do rodziny Fuggerów, jednych z najbogatszych bankierów tego okresu. Przewoził ładunek miedzianych płyt. Eksperci z Rijksmuseum w Amsterdamie potwierdzili, że miedź z okrętu ma identyczny skład chemiczny jak ta wykorzystywana w pierwszych miedzianych monetach używanych w Holandii. W tych czasach miedziane monety były tańszą alternatywą dla srebra i złota. Szacuje się, że statek mierzył około 30 metrów długości i 7 szerokości.  Przewoził ładunek prawdopodobnie około 5 ton miedzi. Fuggerowie posiadali kopalnie miedzi na Słowacji, wydobyty tam ładunek był następnie transportowany przez Wisłę do Gdańska, a stamtąd trafiał do Antwerpii.

Odkryty statek ma wyjątkową konstrukcję, bowiem pochodzi z okresu przejściowego pomiędzy typowo średniowiecznymi technikami budowy statków a nowszymi technikami. 100 lat później Holandia przeżywała swój złoty wiek, a nowoczesne szkutnictwo było jednym z czynników składających się na ten sukces.

Choć sztorm dzięki któremu ostatecznie odnaleziono statek miał miejsce na początku stycznia, to dopiero teraz o zdarzeniu poinformowano opinię publiczną, prezentując także część ze znalezionych przedmiotów.

Dalsze badania wraku są zaplanowane na lato. Do tego czasu lokalizacja znaleziska nie będzie podana do wiadomości publicznej.

Źródła: bbc.com, divers24.pl
Fot. Wikimedia Commons – zdjęcie poglądowe

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*