Instytut należy do Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki niemu Polacy będą mogli od teraz samodzielnie prowadzić wykopaliska na terenie Grecji. O utworzenie takiej organizacji naukowcy ubiegali się już od ćwierć wieku.
Polski Instytut Archeologiczny będzie reprezentował przed rządem w Atenach wszystkich polskich archeologów, jacy będą mieli zamiar prowadzić w Grecji swoje badania naukowe. Jest to pierwsza stała placówka tego typu utworzona przez Polskę w tym kraju. Dotychczas Polacy mogli być jedynie współuczestnikami badań, a nie ich inicjatorami i głównymi wykonawcami.
„Instytut ma być swoistą ambasadą nauki i kultury polskiej w Grecji” – powiedział dyrektor placówki, prof. Janusz Czebreszuk z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu. „Wszyscy badacze będą mogli skorzystać z możliwości, które daje nowo otwarty instytut” – dodaje. Ponadto, jego zdaniem obecność takiej organizacji usprawni wzajemną wymianę zabytków, dzięki czemu łatwiej będzie można „pożyczyć” greckie zabytki na wystawy w Polsce.
Zdaniem Dyrektora roczny koszt utrzymania Instytutu wyniesie niecałe 100 tysięcy złotych. Placówka będzie współfinansowana przez liczne ośrodki akademickie w kraju, których przedstawiciele wejdą ponadto w skład rady partnerów i rady naukowej placówki. Będą to Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Warszawski. Z kolei zakup miejsca na siedzibę jednostki będzie sfinansowany ze środków resortu nauki.
Decyzję o uznaniu Instytutu podjęła Centralna Rada Archeologiczna Ministerstwa Kultury i Sportu Republiki Greckiej. Podstawowym wymogiem do inicjowania własnych badań w Grecji jest obecność na terenie tego kraju własnej szkoły archeologicznej, czyli jednostki naukowej, która ma stałą i ogólnodostępną siedzibę w Atenach, ponadto wydaje własny periodyk i posiada bibliotekę dostępną dla studentów i naukowców.
Powstały w Atenach Instytut jest jednocześnie trzecią polską taką jednostką skupiającą się na archeologii oraz działającą cały rok. Dwie pierwsze znajdują się w Kairze oraz w Cuzco w Peru i przewodzi im Uniwersytet Warszawski.
Źródła: naukawpolsce.pap.pl, amu.edu.pl
Bartłomiej Kmiecik