Precyzyjna egzekucja sprzed 2 tys. lat

Na greckiej wyspie Tasos 2 tys. lat temu, przeprowadzono precyzyjną egzekucję przy użyciu włóczni. Ofiarą był 50 letni mężczyzna skazany na karę śmierci. Sytuacja jest o tyle fascynująca, że otwór, który mieścił się w mostu mężczyzny uznany był przez profesora Anagnostisa Agelarakisa z Adelphi University ( Stany Zjednoczone ) za anomalię rozwojową pod postacią wrodzonego ubytku w mostku.

Według badań włócznia nie została rzucona z dystansu, a użyta do precyzyjnego pchnięcia, które spowodowało zatrzymanie akcji serca.

Szczątki zostały odnalezione w 2002 r. w trakcie badania wykopalisk starożytnej nekropolii w Tasos. Łącznie znaleziono tam 57 szczątków różnych osób. Przez długi czas nie potrafiono stwierdzić, dlaczego miał on idealny okrąg w swoim ciele.  Najbardziej zaskakującym i ciekawym dla antropologów stal się otwór w mostku. Na początku myślano, że to anomalia rozwojowa, jednak później okazało się, że dziura o wymiarach 1,5 x 1,1 to wcale nie jest anomalia, ale uraz penetrujący, który został zadany siedmiokątnym ostrzem.

Profesor Agelarakis doszedł do tego wniosku dzięki pomocy swojej żony, będącej antropologiem. Przy użyciu replik broni przeprowadzili szereg testów, które dowiodły, że został zabity włócznią. Dodatkowo pewnym jest to, że gdyby mężczyzna zginął w czasie bitwy lub walki to z pewnością uraz byłby inny, ponieważ próbowałby się uchylić. Naukowcy twierdzą, że mężczyzna musiał być związany lub unieruchomiony:  klęczał przy ścianie z rękami związanymi za plecami lub leżał na plecach na ziemi. Potwierdza to teorię, że była to egzekucja.

Źródło: kopalniawiedzy.pl                 
Fot. Wikimedia Commons – Tasos                                                         

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*