Pruszkowski Tydzień z Niepodległą | patronat medialny

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na organizowany w związku z 99. rocznicą odzyskania niepodległości Pruszkowski Tydzień z Niepodległą – cykl wydarzeń prezentujących pruszkowskie dążenia niepodległościowe, który odbędzie się w dniach 4-12 listopada. W programie m.in. warsztaty, spacery historyczne, wykłady, spotkania, wystawy, gra miejska oraz koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

U progu XX wieku Pruszków był biedną, ale prężnie rozwijającą się osadą fabryczną. Razem z powstawaniem fabryk do miasta przybywali przemysłowcy, inżynierowie, lekarze – przyszła elita, która obok działalności na rzecz rozwoju miasta czynnie zaangażowała się w dążenia niepodległościowe. Szczęśliwie dla Pruszkowa działania niepodległościowe angażowały ludzi, którym w równym stopniu na sercu leżało dobro współmieszkańców jak i los kraju. To oni, tworząc polskie instytucje i zręby społeczeństwa obywatelskiego, budowali podwaliny przyszłej niepodległej Polski. Podczas Pruszkowskiego Tygodnia z Niepodległą pragniemy przedstawić Państwu ich historie i opowiedzieć o instytucjach zaangażowanych w szeroko rozumiane działania niepodległościowe na terenie miasta.

W najbliższych dniach odbędą się:

Pruszkowski przemysł a niepodległość” – spotkanie z dr. Mirosławem Wawrzyńskim i prezentacja wystawy „Początki <<Mechaników>>”

10 XI 2017, g. 19, Restauracja Ucieranie Treści

Spotkanie z dr. Mirosławem Wawrzyńskim poświęcone będzie związkom pruszkowskiego przemysłu z dążeniami niepodległościowymi oraz rozwojem miasta. Usłyszymy między innymi historię fabryki ołówków, „blaszanki”, „mechaników” czy Warsztatów Kolejowych na Żbikowie. Podczas spotkania zobaczyć będzie można wystawę przygotowaną przez Pruszkowskie Towarzystwo Patriotyczne „Początki <<Mechaników>>” przedstawiającą historię założenia i międzywojennego okresu działalności fabryki obrabiarek Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki.

Tadeusz Kościuszko – republikanin równy królom. Biografia i legenda” – wykład dr. hab. Piotra Ugniewskiego

11 XI 2017, g. 16, Muzeum Dulag 121

Doktor hab. Piotr Ugniewski, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie, opowie o zadziwiającej drodze skromnego szlachcica z litewskiego Polesia, który stał się żywą legendą polskich zmagań niepodległościowych – o dzieciństwie w rodzinnym dworku, nauce w szkole pijarskiej i Szkole Rycerskiej, o jego formacji za granicą, udziale w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz w wojnie z Rosją w roku 1792, a także o jego „roli życia” jako Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w 1794 r. Poddany będzie rozwadze jego stosunek do Napoleona i cara Aleksandra I, jego republikański światopogląd i kodeks wartości. Doktor Ugniewski opowie także o kulcie Naczelnika po jego śmierci w roku 1817, gdy pochowany został pomiędzy polskimi królami w Krypcie św. Leonarda na Wawelu, oraz o stosunku kolejnych pokoleń Polaków różnych orientacji politycznych i światopoglądowych do kultu Kościuszki.

Mała wielka historia Pruszkowa” – niepodległościowa gra miejska

Czas: 12 XI 2017, g. 11-14

Miejsce: Park Kościuszki

Gra Plenerowa „Mała wielka historia” osadzona jest w realiach pruszkowskiej historii w czasie walk Polaków o odzyskanie Niepodległości oraz w pierwszych latach tuż po 1918 roku. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zadań, które otrzymają na stanowiskach prezentujących działalność oświatową, kulturalną i konspiracyjną Polski pod zaborami. Między innymi będą proszeni o wcielenie się postać ucznia szkoły pod zaborami, działacza konspiracyjnego, rekruta, pielęgniarza.

Od Niepodległej do Niepodległej” – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

12 XI 2017, g. 17, MDK „Pałacyk”

Zapraszamy na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Akompaniowała Nam będzie Iwona Kowalik wraz z zespołem. Na każdego z uczestników czekał będzie specjalnie przygotowany śpiewnik.

W ramach projektu Pruszkowski Tydzień z Niepodległą powstaną również przygotowane przez Muzeum Dulag 121 wydawnictwa: jednodniówka, „Pruszkowski Spacerownik Niepodległościowy” i pocztówki starego Pruszkowa.

Pruszkowski Tydzień z Niepodległą dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*