Znaleziono XVIII wieczną armatę przy zamku Kmitów w Lesku

Podczas prac renowacyjnych przy zamku Kmitów w Lesku pracownicy firmy budowlanej natrafili na lufę armatnia z XVIII w.  Prawdopodobnie pochodzi z okresu Konfederacji Barskiej.  

Lesko to miasto w województwie podkarpackim, położone nad Sanem , na obszarze Gór Sanocko – Turczanskich.

Szesnastowieczny zamek Kmitów to prawdziwa perełka architektury. Zniszczenia wojenne oraz kolejne odbudowy zmieniły go ostatecznie w rezydencje neorenesansowa w stylu włoskim. Konserwatorzy zabytków pracują tutaj często, ostatnio przy renowacji murów obronnych zamku, przy których natrafiono właśnie na armatę.  

Obecnie w zamku mieści się pensjonat turystyczny, który należy do Gliwickiej Agencji Turystycznej. Wszystkie prace ziemne odbywają się w obecności archeologów.

Lufa armatnia okazała się na tyle ciężka, ze potrzebna była koparka i łańcuchy. Jednak nieunikniona okazała się pomoc sześciu mężczyzn.

Zachowała się w dobrym stanie, a jej żeliwny korpus ma prawie 2 m długości. Prawdopodobnie w czasach Konfederacji Barskiej miotała pociskami o kalibrze 55 mm.

Przy deklu lufy, kolo zapału, armata jest sygnowana herbem Leska – Szreniawa, którym posługiwał się także rod Kmitów, dawnych właścicieli tego zamku. Bez wątpienia można powiedzieć, ze znaleziony przedmiot to bardzo ciekawy zabytek. Natomiast herb świadczy o tym, że armata powstała i służyła na terenie leskiego zamku.

Są tez widoczne cyfry – 17 – czyli początek daty, a dokładnie roku, w którym lufa została odlana. Dopiero po konserwacji będzie można określić rok jej powstania.

Duże zabytki militarne rzadko są odkrywane w miejscu pierwotnego użytkowania. To odkrycie ma nie tylko znaczenie lokalne. Bedzie o nim głośno w całym kraju.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w piątek obejrzeli to niezwykle znalezisko. Możliwe, że armata trafi do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Jak informuje Mirosława Sołtysik, dyrektor zamku w Lesku, od kilkunastu lat prowadzone są prace związane z renowacja tego obiektu. Maja nadzór archeologiczny.

Armata to pierwsze tak spektakularne odkrycie w województwie podkarpackim. 

Źródło: nowiny24.pl        
Fot. Wikimedia Commons                                                                                   

Karolina Deska   

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*