badania nad pochodzeniem języków indoeuropejskich

Przełomowe badania nad pochodzeniem języków indoeuropejskich

Dwa przełomowe badania nad pochodzeniem języków indoeuropejskich, opublikowane na łamach czasopisma Nature, rzucają na nie zupełnie nowe światło. Obecnie posługuje się ponad 40% ludności świata. Wyniki badań w końcu pozwoliły na identyfikację przodków tej rodziny językowej, obejmującej ponad 400 języków.

Analizy DNA wskazują, że pierwotne społeczności posługujące się językiem praindoeuropejskim zamieszkiwały tereny dzisiejszej Rosji w okresie eneolitu, około 6500 lat temu. Ludność ta, nazwana przez badaczy ludem Kaukazu i Dolnej Wołgi, rozprzestrzeniła się z nizin stepowych wzdłuż dolnej Wołgi aż po północne podnóża Kaukazu. Jak wykazały badania genetyczne, intensywnie krzyżowali się z innymi grupami zamieszkującymi region.

To bardzo wczesna manifestacja niektórych tradycji kulturowych, które później rozprzestrzeniły się na stepie – wyjaśnił David Reich, profesor genetyki na Harvard Medical School i współautor badań.

Odkrycia te dostarczyły kluczowego brakującego elementu w wielowiekowej debacie na temat pochodzenia języków indoeuropejskich.

Zainteresowanie wspólnymi korzeniami języków indoeuropejskich sięga końca XVIII wieku, kiedy uczeni dostrzegli podobieństwa między łaciną, greką i sanskrytem. Hipoteza stepowa, sformułowana w XIX wieku, a w pełni rozwinięta w latach 50. XX wieku, sugerowała, że przodkowie Indoeuropejczyków żyli na stepach euroazjatyckich. Na podstawie rekonstrukcji językowych i dowodów archeologicznych lokalizowano ich na obszarach dzisiejszej Rosji i Ukrainy.

Lud Yamnaya – prekursor języka praindoeuropejskiego

Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na pierwszych użytkowników języka praindoeuropejskiego okazali się Yamnaya – koczowniczy pasterze, którzy około 5000 lat temu rozpoczęli ekspansję z euroazjatyckich stepów. Wpływowa książka Davida Anthony’ego z 2007 roku, The Horse, the Wheel, and Language: How Bronze-Age Riders from the Eurasian Steppes Shaped the Modern World, dogłębnie analizowała rolę Yamnaya w rozprzestrzenianiu języka.

Anthony zwrócił uwagę na ich umiejętność wykorzystania energii stepów poprzez udomowienie koni i używanie wozów ciągniętych przez woły. Nie sądzę, abyśmy mogli sobie wyobrazić, jak to było dla ludzi, gdy po raz pierwszy zobaczyli nadjeżdżający wóz – mówił uczony. Skrzypiący, jęczący, ciągnący za sobą tonę sprzętu – widok, jakiego świat jeszcze nie znał.

Mobilność i rozwinięta gospodarka Yamnaya pozwoliły im rozszerzyć wpływy od Mongolii po Irlandię, pokonując dystans 6000 kilometrów.

Badania nad pochodzeniem języków indoeuropejskich: potwierdzenie hipotezy i wyzwania

Badania nad pochodzeniem języków indoeuropejskich przeprowadzone w laboratorium Davida Reicha od ponad 15 lat potwierdzają, że populacje Yamnaya odegrały kluczową rolę w kształtowaniu genetycznym współczesnych Europejczyków. W 2014 roku w Nature opublikowano badania, które wykazały, że mieszkańcy Europy wywodzą się z trzech głównych populacji. Rok później naukowcy precyzyjnie określili genetyczne dziedzictwo Yamnaya na kontynencie.

W Europie doszło do wielkiej populacyjnej rewolucji – w Wielkiej Brytanii wymiana ludności sięgnęła ponad 90% w zaledwie kilka dekad – wyjaśniał Reich.

Artykuł w Nature z 2015 roku przypisał Yamnaya kluczową rolę w rozprzestrzenianiu języków indoeuropejskich na Europę i subkontynent indyjski. Kolejne badania potwierdziły ich ślady genetyczne w Grecji, Armenii, Indiach i Chinach.

To jak barwnik smugowy – możemy dostrzec przodków Yamnaya w niemal każdym regionie, w którym dziś używa się języków indoeuropejskich – dodał Reich.

Jednym z największych wyzwań dla hipotezy stepowej było wyjaśnienie obecności języków indoeuropejskich w Anatolii w epoce brązu. Językoznawcy od dawna uważali, że języki anatolijskie, jak hetycki, stanowiły wczesny odłam od praindoeuropejskiego, lecz badania genetyczne nie wykazały związku z Yamnaya.

Wiemy, że Hetyci posługiwali się językiem anatolijskim, ale nie mieli przodków z plemienia Yamnaya – zauważył Reich. To doprowadziło badaczy do hipotezy, że źródłem języków indoeuropejskich była głębsza populacja – lud Kaukazu i Dolnej Wołgi.

Nowo odkryte powiązania tej społeczności z Yamnaya oraz starożytnymi mieszkańcami Anatolii pozwalają lepiej zrozumieć początki języków indoeuropejskich.

Po raz pierwszy mamy obraz genetyczny ujednolicający wszystkie języki indoeuropejskie – podsumował Iosif Lazaridis, współautor badań.

Obecna wojna rosyjsko-ukraińska skomplikowała współpracę badaczy. Dwa niezależne artykuły w Nature przedstawiają różne aspekty badań. Pierwszy, Genetyczne pochodzenie Indoeuropejczyków, koncentruje się na analizie DNA 354 osobników z terenów Rosji i Europy Południowo-Wschodniej. Drugi, Genomiczna historia regionu północnego pontyjskiego, oparty na 81 próbkach z Ukrainy i Mołdawii, dostarczył nowych informacji o ludzie Yamnaya.

Tam, gdzie teraz toczą się najgorsze walki, znajduje się ojczyzna Yamnaya – zauważył Anthony.

Yamnaya przejęli nie tylko język, ale i tradycje pogrzebowe od swoich przodków z Kaukazu i Dolnej Wołgi. Wspólne pochówki w kurhanach – grobowcach przykrytych kopcami ziemi – pozwoliły archeologom na odtworzenie genetycznej historii tego ludu.

Gdyby Yamnaya kremowali swoich zmarłych, prawdopodobnie nigdy nie poznalibyśmy tej niezwykle ważnej kultury – podsumował Nick Patterson z laboratorium Reicha.

Dzisiejsza wiedza o Yamnaya i ich przodkach pokazuje, jak genetyka, archeologia i językoznawstwo razem budują nowy obraz dawnych społeczeństw i ich wpływu na świat współczesny.


Źródła:

  • DeSmith Christy, Harvard University, Landmark studies track source of Indo-European languages spoken by 40% of world, phys.org [dostęp: 12.02.2025].
  • Lazaridis Iosif, The genetic origin of the Indo-Europeans Nature [dostęp: 12.02.2025].
  • Nikitin Alexey G., i in., A genomic history of the North Pontic Region from the Neolithic to the Bronze Age, Nature [dostęp: 12.02.2025].

Fot. poglądowa, gliniana tabliczka z Pylos z II połowy II tysiąclecia p.n.e. w języku mykeńskim, zapisana pismem linearnym B

Comments are closed.