Przepiękny śląski zamek odzyskuje blask

Zakończono pierwszy etap renowacji budynku bramnego zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Gmina wydała na remont ponad 200 tys. zł pozyskanych z Ministerstwa Kultury. Udało się odnowić unikatowe dekoracje wykonane w technice sgraffito. Jak wyjaśnia przewodnik Andrzej Nitkiewicz, to jedyna taka elewacja w naszym kraju, a przepiękne dekoracje pochodzą z 1570 roku. Sgraffito przedstawia lwy i ornamenty, które znajdują się przy oknach, portalu i na elewacji budynku. Technika polegała na nakładaniu warstw tynków o różnych barwach, w których następnie artysta ostrym narzędziem wydrapywał motywy. – Żaden motyw się nie powtarza. Każdy motyw, każdy ornament jest inny – podkreśla przewodnik.

Kolejne prace – związane m.in. z nakładaniem koloru – będą kontynuowane za kilka miesięcy. Gmina intensywnie remontuje zamek od kilku lat. Wójt Walimia Adam Hausman mówi, że łącznie przeznaczono na ten cel już ponad 5 mln zł. Udało się opanować dewastację murów, dobudować attykę i zadaszenie nad częścią kuchenną, a także wyremontować kaplicę.

Wójt dodaje, iż w tym roku zanotowano ponad 40-procentowy wzrost zainteresowania turystów. W kolejnym roku zamek może odwiedzić nawet 60 tysięcy osób.

Red. A. Grochowicz

Źródło: prw.pl

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*