Przestępcy z Łubianki | Recenzja

A. Litwinienko, „Przestępcy z Łubianki”.

Wywiad udzielony dziennikarzowi Akramowi Murtazajewowi przez byłego agenta, został oddany w formie książki w ręce polskich czytelników przez Wydawnictwo Replika oraz Oficynę Wydawniczą Volumen. Znajdują się w nim opisy operacji (nielegalnych zazwyczaj), których wyjawieniem agent naraził się systemowi.

Upadek moralny i gospodarczy związany z działalnością tajnych służb, wiązał się według agenta – Litwinienki – z latami dziewięćdziesiątmi, gdy wojna w Czeczeni miała być „przykrywką” dla wzajemnych interesów tych służb z bandytami. Obraz wynikły z tej sytuacji to także korupcja i powiązania polityków z przestępcami. Jako jeden z uczciwych funkcjonariuszy, Litwinienko ukazał w telewizji poprzez konferencję większość zbrodni władz rosyjskich, przez co został skazany na pobyt w więzieniach. Nie zgodził się także na morderstwo polityka Borysa Bieriezowskiego. Ostatecznie w książce znajdujemy opis udania się (agenta wraz z rodziną) na emigrację. Prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa innych ludzi, przepłacił za to ogromną cenę, gdyż ślady otrucia w 2006 roku doprowadziły do śmierci Litwinienki. Podejrzewa się o to najwyższe władze państwowe – Putina. Rozwój wydarzeń po otruciu Liwinienki tylko potwierdził sowieckie metody i jej zbrodniczy charakter. Słynne więzienie Łubianka pełni swoją ponurą rolę także w czasach współczesnych.

Oskarżając – w długotrwałym konaniu – swojego oprawcę, agent wydaje się być jedną z wielu ofiar rosyjskiego reżimu. Epilog oraz rozdział dziennikarki Krystyny Kurczab-Redlich wyjaśniają tę zbrodnię, ale czuć niemoc w tych słowach i trudno domagać się sprawiedliwości. Opinia publiczna posiada jednak prawo, by dowiedzieć się prawdy i ta książka (304 stron) w zasadzie jest takim bezsilnym przekazem. Na początku książki znajduje się rozdział „Zamiast wstępu”, opracowany przez Aleksandra Goldfarba, natomiast w alfabetycznym porządku (na końcu publikacji) znajduje się Indeks nazwisk, który przybliża rzeczywiste struktury tego systemu. Zrozumiałe jest, że cały wywiad, z którego składa się główna część, wywoła reakcje władz. Oryginał książki wydany został w języku rosyjskim, przekładem na język polski zajęła się Anna Kuhn. Obecnie jest to III Wydanie.

Czytając tę „straszną książkę”, jak określił Wiktor Suworow, ma się wrażenie o powrocie rządów totalitarnych. Można się tego tym bardziej obawiać, gdy bezkarność władz rosyjskich dopuszcza się jeszcze nowszych zbrodni. Taśmy – podsłuchy, wideo filmy służą w tym systemie do wydawania wyroków, nawet wbrew sądom, a pobyt w więzieniach możliwy jest bez orzeczenia winy. Otrucie agenta wzbudziło reakcje Wielkiej Brytanii, dokąd udał się skruszony czy uczciwy pracownik służb FSB. Wykryto ślady polonu 210. Stalinowskie zasady życia publicznego jednak nie minęły, a sam Litwinienko zwrócił się do Putina „oby Bóg wybaczył ci to, co zrobiłeś”.

Wydawnictwo: Replika

Ocena recenzenta: 5/6

Paweł Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*