Renowacja volkswagena z okresu II wojny światowej

Renowacja  volkswagena z okresu II wojny światowej 

Niezwykle rzadki okaz pojazdu Schwimmwagen z 1943 roku trafił w ręce profesjonalistów zajmujących się renowacją militariów. Historia auta jest tym bardziej ciekawa, że zostało znalezione w Polsce i Polacy przywracają mu sprawność.

Model został wyprodukowany w we wrześniu 1943 roku. Po odbyciu służby w szeregach armii niemieckiej, trafił do urzędu zajmującego się zarządzaniem mieniem powojennym. Obecny właściciel dysponuje dokumentami potwierdzającymi, że w 1948 roku pojazd trafił w ręce prywatnego właściciela, który teoretycznie może miał plany na jego użytkowanie, ale w praktyce auto trafiło do garażu, gdzie spędziło kilka kolejnych dekad.

W 2009 roku schwimmwagen został odkupiony od rodziny właściciela, a następnie trafiło do pana Jacka Krajewskiego, który zawodowo zajmuje się odbudową wojennych i powojennych volkswagenów. Z warszawskiego zakładu pojazdy trafiają do kolekcjonerów na całym świecie. Ten samochód pozostanie jednak w Polsce

W każdej chwili wolnej od pracy na zlecenie klientów, pan Jacek zajmuje się realizacją własnych projektów. W zbiorze ma już kilka ciekawych aut, cieszy go fakt, że okazjonalnie trafiają mu się kolejne egzemplarze historycznych volkswagenów.

(…) Podjąłem decyzję, że przywrócę mu sprawność i skompletuję całe wyposażenie. Dla amatora karoseria auta nie wygląda zachęcająco, ale według mnie wymaga ona tylko kilku napraw. Lata spędzone pod dachem uchroniły konstrukcję przed całkowitym zniszczeniem, a to, że pokryła się ona powierzchowną korozją, nadaje pojazdowi charakteru – opowiada Krajewski.

W przyszłym roku amfibia Volkswagena ma jeździć i pływać o własnych siłach. Na pytanie o cenę odkupu pan Jacek uśmiecha się. Tego typu projekty są zawsze bardzo kosztowne i pochłaniają dziesiątki tysięcy złotych. W przypadku wyjątkowych egzemplarzy, starych i z udokumentowaną historią, inwestycja jednak zawsze się opłaca.

Źródło: moto.wp.pl

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*