Rewaloryzacja oficyny pałacu Tiele-Wincklerów zakończona

7 grudnia 2020 r. zakończyła się trwająca ponad 1,5 roku odbudowa oficyny neogotyckiego pałacu Tiele-Wicklerów w Bytomiu.

Oficyna pałacu w Bytomiu to część posiadłości rodu Tiele-Wincklerów. W 1945 r. budynek został podpalony przez Armię Czerwoną. Natomiast na przełomie 1954 i 1955 r. wysadzone zostały mury zamku przez saperów Ludowego Wojska Polskiego. Od tego czasu zabytek popadał w coraz większą ruinę.

Rewaloryzacja pałacu w Bytomiu-Miechowicach rozpoczęła się na początku 2019 roku. W ramach zaplanowanych prac odbudowano oficynę pałacu – jej historyczną bryłę i detale, m.in. wnęki okienne nawiązujące do stylu Tudorów. Inwestycja kosztowała około 12 milionów złotych, z czego 5,5 mln pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej.

W ramach prac rewaloryzacyjnych, zagospodarowano również teren przed oficyną pałacu. Powstały ścieżki wokół oficyny pałacu i rumowiska. Przed pałacem stanęły też tablice informacyjne ze zdjęciami, odnoszące się do historii tego słynnego budynku. Teren budynku został także oświetlony, co powoduję, że nocą wygląda bardzo atrakcyjnie.

Zgodnie z zapowiedzią władz miasta Bytomia, od wiosny przyszłego roku w pałacu ma tętnić życie kulturalne. Dowodem tego mają być koncerty, warsztaty i wystawy. Michał Bieda – wiceprezydent miasta w wywiadzie dla Radia Piekary podkreślił znaczenie społeczno-kulturalne remontowanego obiektu: Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, będzie służył przede wszystkim funkcji kulturalnej. Liczę, że będą się tutaj odbywały wspaniałe koncerty i wystawy. Chcemy też udostępnić pałac mieszkańcom, jeśli chodzi o tak ważne wydarzenia jak śluby.

Źródło: faktybytom.pl, radiopiekary.pl
Fot. Miasto Bytom

Tomasz Sumara

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*