Rozpocznie się proces sądowy uczestników antywojennego protestu przed historyczną bramą KL Auschwitz

Za kilka dni przed Sądem Rejonowym w Oświęcimiu rozpocznie się proces sądowy 12 uczestników antywojennego protestu, zorganizowanego w pobliżu historycznej bramy głównej byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. Osoby te odpowiedzą za znieważenie miejsca pamięci, przy czym dwie spośród nich oskarżono również o zabicie zwierzęcia.

Incydent miał miejsce pod koniec marca br. przed bramą główną z napisem „Arbeit macht frei”, prowadzącą na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau (Oświęcim – Brzezinka). Grupa 12 osób w wieku od 20 do 27 lat rozebrała się do naga i usiłowała skuć się nawzajem kajdankami. Na napisie „Arbeit macht frei” manifestanci zawiesili płachtę z wyrazem Love (miłość). Zabili również jagnię. Protest według oskarżonych miał mieć charakter antywojenny, ale nie był związany z jakimś konkretnym konfliktem zbrojnym. Wśród oskarżonych jest sześciu Polaków, pięciu obywateli Białorusi oraz obywatel Niemiec. Znieważenie miejsca pamięci zagrożone jest zgodnie z polskim prawem karą grzywny lub karą ograniczenia wolności. Zaś za zabicie zwierzęcia grozi kara 2 lat pozbawienia wolności.

Uczestnicy zdarzenia zostali szybko ujęci przez policję a po przesłuchaniu i postawieniu zarzutów wypuszczeni na wolność. Muzeum Auschwitz wydało oświadczenie potępiające zachowanie sprawców, z podkreśleniem, że wykorzystywanie symboliki byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest rzeczą karygodną  i godzącą w pamięć wszystkich ofiar tego obozu.

Brama główna prowadząca na teren obozu Auchswitz I to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli związanych z tym miejscem. Wykonana została na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych. Budowa bramy związana była z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu opartego na słupach drewnianych, które zastąpiono słupami żelbetonowymi, z drutem kolczastym pod napięciem.

Obóz Auschwitz I (obóz macierzysty) został utworzony przez Niemców w 1940 roku. Jego pierwszymi więźniami (politycznymi) byli Polacy. Dwa lata później w wyniku rozbudowy obozu macierzystego powstał Auschiwtz II – Birkenau (Brzezinka), który stał się miejscem masowej zagłady 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i ofiar innej narodowości.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*