Naukowcy odkrywają sekrety ręcznych malowideł przy pomocy technologii 3D

Archeologowie przemierzali europejskie jaskinie w poszukiwaniu prehistorycznych malowideł, by móc je zeskanować i sfotografować w wysokiej rozdzielczości, a następnie umieścić zdjęcia w internetowym katalogu 3D.

Hiszpański zespół badawczy pod kierownictwem archeologa Hipolito Collado zgłębił jaskinię w na Półwyspie Iberyjskim w poszukiwaniu malowideł dłoni, które fotografuje i skanuje, a następnie publikuje w wirtualnym katalogu, z którego badacze z całego świata mogą korzystać. Wszystko to po to, by odpowiedzieć na nurtujące nas pytania – dlaczego nasi przodkowie malowali dłonie? Dlaczego na niektórych malunkach dłoniom brakuje palców? Czy zaznaczali w ten sposób swoje terytorium? I czy mogą nam one coś powiedzieć o roli kobiet w paleolicie?

Collado twierdzi również, iż chodzi o „Udostępnienie niedostępnej sztuki”, a także o możliwość zachowania jej. Bowiem jeszcze niedawno jego zespół badawczy przez blisko rok obawiał się zejść do jaskini Maltaravieso położonej nieopodal miejscowości Caceres w zachodniej Hiszpanii, by nie zniszczyć aż pięćdziesięciu siedmiu wyblakłych malunków dłoni. Jaskini, którą ostatecznie zespół dogłębnie zbadał i to właśnie tamtejsze ręczne malowidła posłużyły za bazę do utworzenia katalogu.

Naukowcy ciągle mają jeszcze mnóstwo pracy przed sobą, gdyż według samego Collado do tej pory udało nam się odnaleźć prehistoryczne dzieła w trzydziestu sześciu jaskiniach Francji, Hiszpanii i Włoch. Być może dzięki nowatorskiemu pomysłu archeologów niedługo dowiemy się o wiele więcej na temat kultury pierwotnych ludzi.

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*