Rzymski fort odkryty pod dworcem autobusowym

W brytyjskim Exeter, stolicy hrabstwa Devon, doszło do fascynującego odkrycia pozostałości po dawnym rzymskim forcie wojskowym. Archeolodzy podkreślili, że to niebywałe i nieoczekiwane wydarzenie.

Znaleziska dokonało Cotswold Archaeology, współpracujące z firmą budowlaną Kier, w ramach przygotowań do renowacji dworca autobusowego i kompleksu rekreacyjnego. Na początku odkryto rzymski rów, a kolejne wykopaliska ujawniły dwa następne biegnące równolegle do siebie. Stanowiły one element obiektu militarnego, który wedle badaczy był w pierwotnym założeniu fortem albo bronionym ośrodkiem.

Na badanym terenie odkryto również monety i wyroby garncarskie wytwarzane w okolicy dla żołnierzy, a także wyśmienitą czerwoną zastawę stołową, która sprowadzana była z Francji.

Andrew Pye, przedstawiciel ds. badań archeologicznych w radzie miasta Exeter, powiedział:

„To bardzo ważne i całkowicie nieoczekiwane odkrycie w obszarze, który został mocno zmieniony przez poprzednią powojenną przebudowę”.

Następnie dodał, że:

„To odkrycie kolejnego nowego rzymskiego fortu w mieście pokazuje, wraz z odkryciem fortecy i łaźni w latach 70. XX wieku oraz kilkoma innymi ważnymi obiektami wojskowymi w ostatniej dekadzie, jak ważną rolę odegrał obszar Exeter pierwsze dekady rzymskiego podboju i podbicia Wielkiej Brytanii”.

Rzymska forteca została wzniesiona w Exeter około roku AD55, a miasto cywilne powstało później jako stolica regionu południowo-zachodniej Anglii. Zaś współczesny dworzec autobusowy został zbudowany na początku lat ’60 XX wieku.

Źródło: www.theguardian.com
Fot. Exeter city council/PA

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*