Samochód generała Władysława Sikorskiego

Zachwycający, unikatowy, jedyny na świecie – tak określany jest Rolls-royce V12 phantom III którego właścicielem był Władysław Sikorski. Samochód pojawił się na najważniejszej imprezie aut zabytkowych i zachwycił miłośników motoryzacji z całego świata.

Rolls-royce V12 phantom III o numerze nadwozia 3CM81 został zbudowany na specjalne zamówienie dla generała Władysława Sikorskiego. Dwunastocylindrowy silnik i podwozie z brytyjskiej fabryki RR zostały zakupione i przetransportowane do Francji. Tam, w stolicy Republiki, francuska firma Vanvooren skonstruowała jedyny na świecie taki egzemplarz phantom’a III. Niesamowity kabriolet stworzony został na dwuosobowej wersji tego auta. Samochód wyróżnia też m.in. nisko pochylona przednia szyba, całkowicie chowany pod karoserią materiałowy dach, smukły tył czy wnętrze zaprojektowane wedle życzeń samego generała Sikorskiego. Auto dotarło do Warszawy pierwotnie w 1937 roku. Następnie po śmierci Władysława Sikorskiego jego losy były bardzo zagmatwane. Ostateczne Rolls-royce V12 phantom III trafił w ręce Brytyjczyka lorda Anthony’ego Bamforda – właścicielem firmy JCB. To właśnie on zachwycił jury konkursu najwspanialszych pojazdów zabytkowych świata – Concorso di Eleganza w Villa d’Este nad jeziorem Como we Włoszech. Zabytkowy kabriolet został uznany za najcenniejszy i najładniejszy okaz phantoma, jaki pojawił się na imprezie.

Źrodło: Auto.dziennik.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Adam Buciński

One Comment

  1. No to świetnie… Zguba się odnalazła, nic się jej nie stało, a wręcz odnowiono i pokazano ludziom… Szkoda tylko, że jako tako nie jest naszą własnością, a obcych lordów 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*