Senat poparł Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W Wielkopolsce, a szczególnie w Poznaniu, trwają przygotowania obchodzonego po raz pierwszy święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W poprzednim tygodniu ustanowienie nowego, przypadającego 27 grudnia święta, jednogłośnie poparł Senat.

Święto ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–19. Przypadać będzie w rocznicę wybuchu powstania, jednego z nielicznych zwycięskich w polskiej historii. W poprzedni czwartek za poparciem zgłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu oraz uchwalonej przez Sejm ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zagłosowało 99 senatorów, a ustawa została przyjęta jednogłośnie. Inicjatywa ustawodawcza prezydenta była odpowiedzią na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Główne obchody mają być odbyć się w Poznaniu. Ich organizatorem, podobnie jak w poprzednich latach, jest wielkopolski samorząd. W wywiadzie udzielonym PAP w imieniu inicjatorów ustanowienia nowego święta dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki przekazał, że trwają intensywne przygotowania do tegorocznych obchodów.  W związku ze spodziewanym ustanowieniem nowego święta państwowego mają mieć one szczególnie uroczysty charakter. „Liczymy na obecność prezydenta Andrzeja Dudy na centralnych obchodach, które odbędą się 27 grudnia w Poznaniu. Jest już też zgoda, by tego dnia w Warszawie, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się specjalna iluminacja z naszą powstańczą chorągwią” – przekazał w wywiadzie dla PAP Terlecki. Dodał przy tym „Czekamy na decyzję prezydenta odnośnie tego, gdzie podpisze ustawę ustanawiającą nowe święto. Bardzo byśmy chcieli, by stało się to w Wielkopolsce, w jednym z ważnych dla powstania miejsc”.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Dyrektor Terlecki wyjaśnił także znaczenie udziału tych instytucji „Wielkopolskie samorządy dbają o odpowiednią celebrację rocznic; uroczystości odbywają się wszędzie tam, gdzie są powstańcze groby, pomniki, miejsca pamięci. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wychodzi z inicjatywą, by w tym roku samorządy w szczególny sposób pokazały, w jak radosny sposób świętują rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – i fakt ustanowienia nowego święta państwowego.

27 grudnia w Poznaniu odbędzie się koncert-widowisko „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”, z udziałem gwiazd polskiej estrady. Wydarzenie ma być transmitowane na ogólnopolskiej antenie TVP. Ponadto w przeddzień rocznicowych obchodów, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbędzie się inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Przyjazdowi historycznego pociągu na Dworzec Letni towarzyszył będzie koncert kolęd i pieśni patriotycznych. W centrum miasta stworzone zostanie także miasteczko powstańcze. „W związku z tym, że na Starym Rynku trwa remont, na pl. Wolności będzie kończyło się Betlejem Poznańskie, my spotkamy się przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Ludgardy. Chcemy rozdawać flagi i przypinki powstańcze, będziemy śpiewać pieśni patriotyczne, zapłoną też race” przekazał w wywiadzie dla PAP Terlecki. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości podkreślił przy tym, że to tylko część inicjatyw przygotowywanych przez różne podmioty i środowiska w związku z tegoroczną rocznicą i nowym świętem państwowym, jednak szczegóły zostaną podane bliżej wydarzenia.

Źródło: dzieje.pl
Fot. Wikimedia Commons

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*