Spacer śladami olkuskiej bezpieki

Zapraszamy w najbliższą niedzielę 1 marca na spacer „Śladami olkuskiej bezpieki” zorganizowany przez olkuskie koło Światowego Związku AK z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Spacer odbywa się w ramach całorocznej akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z partnerami. Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym.

Uczestnicy spaceru spotykają się o godzinie 16.00 przed Punktem Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8). Stamtąd prowadzeni przez przewodników ze Światowego Związku AK wyruszą na spacer po mieście. Zobaczą budynek dawnego aresztu, potem przejdą pod Pomnik Ofiar Komunizmu, następnie zobaczą miejsce, w którym zaraz po wojnie znajdowała się siedziba i więzienie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz dawną lokacje komendy MO. Odwiedzą też Stary Cmentarz, gdzie grzebano zwłoki zamordowanych w olkuskim więzieniu. Ostatnim puntem spaceru będzie Skwerek, gdzie wznosił się obelisk ku czci poległych milicjantów. W trakcie spaceru przewodnicy będą prowadzili quizy. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

Szczegółowe informacje o całej akcji można znaleźć na stronie internetowej olkuskiego magistratu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2020”. Ulotki z całorocznym programem akcji można otrzymać w urzędzie miasta, olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także w olkuskich muzeach, bibliotekach i szkołach. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), tel. 32 6421926, [email protected] Organizatorem akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Centrum Kultury w Bolesławiu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*