W Szczecinie będą się bili sportowi rycerze

Już 11 lutego w Szczecinie odbędzie się kolejna edycja Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Tym razem będzie sporo gości z zagranicy. 

Liga jest rozgrywana w formacie walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. W drugi weekend lutego do Szczecina przyjedzie ok 100 najlepszych zawodników z Polski oraz Niemiec, Danii, Czech, Norwegii, Izraela. Liga bowiem się nie zamyka na udział fighterów, a nawet całych drużyn spoza naszego kraju. Zawodnicy walczą nie tylko o zwycięstwo – polscy rycerze chcą się pokazać selekcjonerowi kadry, który wybiera drużynę na mistrzostwa świata. 

Serdecznie zapraszamy na pierwszy z Szczecinie festiwal kultury Średniowiecznej. Odbędą się warsztaty fechtunku bronią dawną, widowiskowe walki rycerskie w akompaniamencie średniowiecznej muzyki na żywo, spotkanie z grupami z różnych okresów Średniowiecza. Na nasze pierwsze wydarzenie przyjadą goście z takich krajów jak Niemcy, Dania, Czechy i nawet Izrael. Zapowiada się wspaniałe widowisko i super zabawa – mówi Tomasz Osak, organizator i prezes Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej Komandoria Chwarszczany.

Po ostatnim turnieju w Warszawie, na czoło tabeli wysunęła się drużyna z Łodzi – KS Rycerz. Tuż za nimi znajdują się jednak ekipy z Warszawy (Dies Irae) i Trójmiasta (Fabryka Świń). Szczególnie stołeczni obrońcy tytułu ostrzą sobie zęby na wygraną w Szczecinie i powrót na fotel lidera. Nie oznacza to, że inne silne zespoły rezygnują z walki. 

Oczywiście wybieramy się na turniej do Szczecina. Chcemy ostro walczyć o jak najwyższe miejsce by w klasyfikacji generalnej poprawić swój wynik- mówi Grzegorz Kluczek z reprezentacji Warmii i Mazur. 

Tabela PLWR 2016/17:

1. KS Rycerz I ………….23 pkt
2. Dies Irae I ………….. 22 pkt
3. Fabryka Świń……….18 pkt
4. Sierotki………………..17 pkt
5. Silesia………………….13 pkt
6. Orzesze Bartex……..12 pkt
7. WiM…………………….12 pkt
8. Zapadnia Baszta……. 8 pkt
9. Excalibur………………..7 pkt
10. KS Rycerz II………… 7 pkt
11. TPH Praha………….. 7 pkt
12. Dies Irae 2……………1 pkt

PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to rozgrywki złożone z sześciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi. 

Impreza w Szczecinie, oprócz sportowych walk rycerskich będzie promowała również rekonstrukcję – w niedzielę odbędą się pokazy rzemieślników, będą też prezentacje Dawnych Europejskich Sztuk Walki. DESW to odtwarzanie dawnego stylu walki według traktatów z epoki. Wstęp na imprezę w Młodzieżowym Centrum Sportu i Rekreacji w Szczecinie przy ul. Narutowicza 17 jest wolny. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*