Odnaleziono jeden z pierwszych krzyżackich zamków

W Elblągu prowadzone są poszukiwania fundamentów zamku krzyżackiego. Poszukiwania prowadzą przy Wapiennej naukowcy.

Badania georadarem pozwoliły na dokładne zlokalizowanie części krzyżackiej warowni. Jak udało się ustalić, skrzydło północne elbląskiego zamku miało 15 metrów szerokości.

Wiemy już gdzie był. Oczywiście dominujące teorie mówiły, że znajdował się w tym rejonie, ale teraz wiemy już to na pewno. Wiemy mniej więcej, jakich rozmiarów założenia możemy się spodziewać. Wiemy jakiej szerokości było skrzydło północne zamku wysokiego a na tej podstawie możemy domniemywać, jakich rozmiarów był cały zamek wysoki – mówi Izabela Brzostowska, historyk sztuki i konserwator zabytków z UMK w Toruniu.

Zamek krzyżacki w Elblągu powstał w 1237 roku. W latach 1251-1309 był to najważniejszy zamek krzyżacki w Prusach. W XIII wieku zamek służył krzyżakom jako baza wypadowa podczas podbojów pogańskiej Warmii (jej plemion). Warto pamiętać, że zamek ten był prawdopodobnie wzorem architektonicznym dla późniejszych zamków krzyżackich w Europie. Do dzisiaj zachowały się między innymi piwnice, browar, fragment murów oraz baszty.  

Źródło: eska.pl
Fot. Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*