W Krakowie podczas prac w Kolegium Zakonu Pijarów odnaleziono pozostałości trzech średniowiecznych kamienic.
Jak się okazało, nasze kolegium jest posadowione na trzech wcześniejszych kamienicach, z których najstarsza pochodzi z XIV wieku. Zostały one wykorzystane przez naszych poprzedników Pijarów, którzy otrzymali tę fundację od Lubomirskich, do wybudowania klasztoru. Kamienic nie zburzono całkowicie, wykorzystano fundamenty i ściany. Rewelacją jest to, że mamy zachowane znaczące wątki XIV- i XV-wiecznych murów, odkryto także dawne przejścia, portale i arkady. Organizacja funkcjonalna tych budynków była zupełnie inna niż obecnie – powiedział o. Józef Tarnawski, ekonom prowincji oo. Pijarów.
Sami Pijarzy do Krakowa przybyli w połowie wieku XVII. Kościół został zbudowany w latach 20. XVII wieku. Jego projektantem był znany wówczas architekt Kacper Bażanka.
Obecne prace prowadzone są w ramach projektu „Perła polskiego baroku – rewaloryzacja nowo odkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz remont konserwatorski klasztoru w celu zabezpieczenia i udostępnienia zabytkowych wnętrz na działalność kulturalną”, który potrwa do jesieni 2019 roku.
Odkrycie było niemałym zaskoczeniem dla naukowców. Nie spodziewaliśmy się, że w pobliżu murów obronnych Krakowa natrafimy na pozostałości tak sędziwych budowli, które można datować na wiek XIV – mówił historyk sztuki i badacz architektury Stanisław Cechorz.
Wiemy już na pewno, że nie wszystkie odkryte elementy zostaną odsłonięte. Zdaniem ekonoma Pijarów zakłóciłoby to normalne funkcjonowanie budynku. Obecnie pełni on funkcję domu zakonnego i siedziby prowincjała.
Źródła: radiokrakow.pl, radiomaryja.pl, naukawpolsce.pap.pl
Wojciech Sobański