Sensacyjne znalezisko w Zamku Czocha. Dowód na istnienie niemieckiej fabryki

Na tajemniczą skrytkę trafiono podczas remontu zamku. Wydobyto z niej wiele przedmiotów, mundury, przedwojenne książki czy albumy. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły: aparat tlenowy (nieznany w Polsce) oraz część silnika samolotu Messerschmitt Me 163 Komet (najprawdopodobniej).

Decyzję o przeprowadzeniu remontu podjęto ze względu na dach zamku, który był w opłakanym stanie. W trakcie prac robotnicy natrafili na ukrytą w podłodze pewnego pomieszczenia na strychu  skrytkę, w której znajdowały się przedmioty ukryte najprawdopodobniej tuz po zakończeniu II wojny światowej. Ich zdaniem mogła ona być przygotowana przez kogoś, kto zamierzał na to miejsce wrócić po wojnie, ale ostatecznie tak się nie stało.

Jej odkrycie jest intrygują Ce ze względu na krążące wokół zamku Czocha legendy o podziemnych kompleksach fabrycznych, w których miały być produkowane przez nazistów części zamienne i uzbrojenie dla sił zbrojnych, przy czym do dziś nie odnaleziono tajnych fabryk Hitlera.

Dyrekcja zamku poprosiła znawcę, aby wypowiedział się o jednej rzeczy znalezionej w skrytce, czyli części silnika do turbina: według niego nie da się dokładnie stwierdzić tego, czy jest ona fragmentem układu napędowego Messerschmitta, choć pojawią się głosy, które temu przeczą. Zdaniem pracowników Czocha może niedługo uda się potwierdzić pochodzenie przedmiotu.

Sam zamek jest miejscem, które od dawna znajduje się na liście miłośników historii, tajemnic, a także poszukiwaczy pozostałości po III Rzeszy – niektóre źródła podają, że podczas wojny mogła się tam znajdować także szkoła szyfrantów niemieckiej Abwehry (wywiadu i kontrwywiadu wojskowego). Obiekt i jego górzyste okolice wydawały się dla Niemców idealnym miejscem, aby przenieść tam produkcję zbrojenia pod koniec wojny. Jeżeli okaże się, że znaleziony przedmiot rzeczywiście jest turbiną silnika Me 163, to będzie to dowód na istnienie niemieckich fabryk w tej okolicy.

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

3 komentarze

  1. Szymon Wrzesiński

    Zainteresowanych tematem zakładów zbrojeniowych k. zamku Czocha odsyłam do książki „TAJNE KOMPLEKSY LOTNICZE TRZECIEJ RZESZY NA DOLNYM ŚLĄSKU I ZIEMI LUBUSKIEJ”, wyd. CB, Warszawa, 2015.

  2. Szymon Wrzesiński

    Z kolei miłośnikom historii zamku bez bajek polecam książkę ZAMEK CZOCHA W POLSCE LUDOWEJ (wyd. CB, Warszawa 2017) https://uploads.disquscdn.com/images/f467498ac6917ac7c25131367feae6b0f140560c80141939b03a751f071a5b9a.jpg

  3. Szymon Wrzesiński

    Zainteresowanych tematem zakładów zbrojeniowych k. zamku Czocha odsyłam do książki „TAJNE KOMPLEKSY LOTNICZE TRZECIEJ RZESZY NA DOLNYM ŚLĄSKU I ZIEMI LUBUSKIEJ”, wyd. CB, Warszawa, 2015. https://uploads.disquscdn.com/images/754a6eedc8e2c15f4693a05041c05b8ce698477680c5280e54f5e30e8cea26de.jpg

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*