Sfinks z 1923 roku odnaleziony w USA… | Video

Elementy sfinksa użytego w scenografii filmu „Dziesięć przykazań” z 1923 roku zostały odnalezione w amerykańskim stanie Kalifornia. Fragmenty rzeźby odkryto na terenie rezerwatu przyrody.

Fragmenty rzeźby sfinksa, który był elementem filmu Cecile’a B. DeMille’a „Dziesięć przykazań” z 1923 roku, zostały odnalezione przez archeologów na terenie rezerwatu przyrody Guadulupe-Nipomo Dunes, który znajduje się w amerykańskiej Kalifornii. Łącznie odnaleziono około 300 elementów rzeźby. Rezerwat ten miał w filmie obrazować egipską pustynię. Według badaczy demontaż scenografii był wówczas tak drogi, że osoby odpowiedzialne za film musiały pozostawić część rzeźb. Ponadto C. B. DeMille miał obawiać się konkurencyjnych produkcji, które wykorzystałyby gotowe elementy scenografii. Reżyser miał być niejako zmuszony do zakopania części planu filmowego. Jedną z takich pozostawionych i zakopanych rzeźb była właśnie odnaleziona rzeźba przedstawiająca sfinksa.

Odkryty ostatnio sfinks jest już drugim, jakiego udało się odnaleźć na planie filmu „Dziesięć przykazań”. Oprócz elementów scenografii archeolodzy odnaleźli także przedmioty używane przez ekipę filmową i aktorów, takich jak chociażby butelki po alkoholu. W przyszłym roku prace archeologiczne mają być kontynuowane. Z racji tego, że badania prowadzone są na terenie rezerwatu przyrody, w tym roku kosztowały one ponad 130 tysięcy dolarów.

Źródło: keyt.com

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*